MAISEH: Kiedy trudno jest znaleźć właściwe słowa, zaczynamy opowiadać historie

W czasach zawirowań politycznych, kłopotów emocjonalnych, czy izolacji społecznej, opowieści dodają nam humoru, nadziei, odwagi, czy miłości. Są narzędziami, które pozwalają mierzyć się, z tym, czego nie da się ubrać w słowa: stratą, nieszczęściem, zdradą, czy złamanym sercem. Opowieści łączą ludzi.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, opowiedzieliśmy Wam wiele historii. W projekcie “Maiseh” – co w jidysz znaczy właśnie opowieść – na ulicach Kazimierza pokazaliśmy Wam siedem legend: o niespokojnym duchu snującym się po ulicach, o ukrytym skarbie czy o strażniku synagogi – każda z nich mówi więcej, niż mogłoby się wydawać. Mimo, że są zakorzenione w Krakowie, który sam w sobie jest miastem legend, to ich znaczenie wykracza poza kontekst lokalny i historyczny.

Tradycyjnie przekazywane z ust do ust, legendy opowiadano podczas posiłków lub przy ognisku we wszystkich niemal społecznościach. W miarę ich powtarzania i przekazywania, za każdym razem trochę się zmieniają, są przekształcane przez opowiadającego. Zmiana leży w naturze opowieści, a ich przekazywanie tworzy jedność pomiędzy pokoleniami i społecznościami. O to właśnie chodzi w narracji nielinearnej.

To są nasze wersje tych legend

ARTYŚCI I PROJEKTY

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnym projekcie – kliknij w ikonkę.

Wojtek Blecharz

Hadassa Goldvicht

Cecylia Malik

Christoph Rothmeier

Stefanie Oberhoff

Kobi Vogman

Yuval Yairi

Kuratorzy

Yael Sherill, Lianne Mol, Julia Kawka – Curatorial Collective for Public Art, Berlin
Meydad Eliyahu – HaMiffal, Jerozolima
Paweł Kowalewski – Festiwal Kultury Żydowskiej, Kraków

Maiseh to drugi projekt, który jest efektem wyjątkowej współpracy trzech organizacji: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, reprezentowanego przez Pawła Kowalewskiego, Curatorial Collective for Public Art (CCPA) z Berlina, czyli: Yael Sherill, Lianne Mol i Julią Kawką oraz HaMiffal z Jerozolimy, reprezentowanego przez Meydada Eliyahu. Cała piątka współpracowała wcześniej nad projektem Kumzits (hiperłącze do strony Kumzits), eksperymentalnym programem współpracy artystycznej na odległość, przygotowanym specjalnie na 30. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie (25 czerwca – 4 lipca 2021). 

CCPA rozwija kuratorskie formaty produkcji, mediacji i przedstawienia sztuki w przestrzeni publicznej, sztuki publicznej oraz interwencji miejskich. Jako agencja zajmująca się sztuką publiczną, site-specific, transdyscyplinarną, krytyczną i tranzytową, podchodzi do praktyki kuratorskiej jako kolektywnego przedsięwzięcia na polu koncepcji, organizacji i designu. Kolektyw łączy zainteresowania i doświadczenie swoich członków w zakresie pracy kuratorskiej, badawczej, projektowania wystaw i scenografii, mediacji kulturowej, dramaturgii i zarządzania projektem w obszarze teatru site-specific, sztuki transdyscyplinarnej w przestrzeni publicznej oraz praktyk zaangażowanych społecznie.

HaMiffal to prowadzone przez artystów centrum kulturalne w jednym z historycznych budynków w Jerozolimie. HaMiffal jest otwartą platformą dla spotkań i wymiany idei pomiędzy przedstawicielami różnych tożsamości z Jerozolimy i spoza niej. Meydad Eliyahu jest artystą, kuratorem i wykładowcą z Jerozolimy. Jego prace site specific w przestrzeni publicznej skupiają się na pamięci i ukrytych warstwach kulturowych i historycznych.

Festiwal Kultury Żydowskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Krakowa i Polski. Od ponad 30 już lat pokazuje żydowską perspektywę na świat i dba o zachowanie tożsamości kulturowej na Kazimierzu. Paweł Kowalewski jest menedżerem i kuratorem programu Festiwalu Kultury Żydowskiej od 2011 roku. Kazimierz jest dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji do realizowania projektów, które będą wpływały na zmianę w percepcji zarówno kultury żydowskiej, jak też Kazimierza.

Projekt Maiseh powstał specjalnie na 31. Festiwal Kultury Żydowskiej we współpracy z Curatorial Collective for Public Art i HaMiffal, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Goethe Institut w Krakowie oraz Miasta Krakowa

zdjęcia: Edyta Dufaj, Wojciech Krysiak