Stefanie Oberhoff & Snuff Puppets, Pigeon Girls

warsztaty tworzenia lalek i kostiumów & performance uliczny, współpraca: Chór Korali, Monika Krawczyk, Karina Basiura, Zofia Wydra, Muhammad Meer Hasnain, Sofia Alves, Livia Castello Nicolai, Chiara Diavini, Chiara Scibilia, Katarzyna Zborowska

Kobiety zamieniają się w ptaki, ich łzy w stokrotki. W obliczu wojny wybierają metamorfozę. Smutek i żałoba zmieniają ich postać. Ulice wypełniają się śpiewem płaczących ptaków i dzieci-kwiatów.

Według ukraińskiej legendy, po stracie ukochanego na wojnie, młoda dziewczyna pod wpływem żałoby zamieniła się w kukułkę i latała, nadal opłakując męża. Z łez ukraińskiej matki, która straciła na wojnie trzech synów, spod topniejącego śniegu wyrastały małe białe kwiatki – stokrotki.

Stefanie Oberhoff jest scenografką, lalkarką i reżyserem mieszkającą i pracującą w Stuttgarcie. Jej praca polega na tworzeniu często dużych, atrakcyjnych wizualnie postaci. Studiowała w Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart na wydziale Scenografii. Od 1989 roku tworzy scenografie na potrzeby teatru, teatru lalek, filmu i telewizji. Organizuje międzynarodowe projekty kulturalne na styku sztuk wizualnych, teatru lalek, animacji i interwencji społecznej w ramach serii projektów GÜTESIEGEL KULTUR* w Australii, Azji i Afryce. Wykłada również na różnych uczelniach artystycznych.

die-graefin.info

punchagathe.com

Od roku 1992, Snuff Puppets (Andy Freer i Nick Wilson) tworzą na całym świecie spektakle z udziałem gigantycznych lalek. Ich twórczość łączy sztuki wizualne, rzeźbę, design, inżynierię, muzykę, ruch, performance i teatr. W centrum ich przedstawień znajdują się gigantyczne marionetki oraz nieprzewidywalne sposoby, w jakie są ożywiane. Snuff Puppets specjalizuje się w nietradycyjnej publiczności oraz w twórczym odzyskiwaniu ulic i przestrzeni publicznych. Ich prace poruszają tematy trudne, niezręczne i tabu, które zachęcają widzów do stawiania sobie wyzwań, jednocześnie wywołując dyskomfort i zachwyt.

snuffpuppets.com

fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak

zdjęcia: Wojciech Krysiak
video: Julia Kawka