Stefanie Oberhoff & Snuff Puppets, Pigeon Girls

Kobiety zamieniają się w ptaki, ich łzy w stokrotki. W obliczu wojny wybierają metamorfozę. Smutek i żałoba zmieniają ich postać. Ulice wypełniają się śpiewem płaczących ptaków i dzieci-kwiatów.

Według ukraińskiej legendy, po stracie ukochanego na wojnie, młoda dziewczyna pod wpływem żałoby zamieniła się w kukułkę i latała, nadal opłakując męża. Z łez ukraińskiej matki, która straciła na wojnie trzech synów, spod topniejącego śniegu wyrastały małe białe kwiatki – stokrotki.

warsztaty tworzenia lalek i kostiumów & performance uliczny, współpraca: Chór Korali, Monika Krawczyk, Karina Basiura, Zofia Wydra, Muhammad Meer Hasnain, Sofia Alves, Livia Castello Nicolai, Chiara Diavini, Chiara Scibilia, Katarzyna Zborowska

Rozmowa ze Stefanie Oberhoff (w jęz. angielskim)

 

Stefanie Oberhoff jest scenografką, lalkarką i reżyserem mieszkającą i pracującą w Stuttgarcie. Jej praca polega na tworzeniu często dużych, atrakcyjnych wizualnie postaci. Studiowała w Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart na wydziale Scenografii. Od 1989 roku tworzy scenografie na potrzeby teatru, teatru lalek, filmu i telewizji. Organizuje międzynarodowe projekty kulturalne na styku sztuk wizualnych, teatru lalek, animacji i interwencji społecznej w ramach serii projektów GÜTESIEGEL KULTUR* w Australii, Azji i Afryce. Wykłada również na różnych uczelniach artystycznych.

die-graefin.infopunchagathe.com

Od roku 1992, Snuff Puppets (Andy Freer, Erin Hall i Nick Wilson) tworzą na całym świecie spektakle z udziałem gigantycznych lalek. Ich twórczość łączy sztuki wizualne, rzeźbę, design, inżynierię, muzykę, ruch, performance i teatr. W centrum ich przedstawień znajdują się gigantyczne marionetki oraz nieprzewidywalne sposoby, w jakie są ożywiane. Snuff Puppets specjalizuje się w nietradycyjnej publiczności oraz w twórczym odzyskiwaniu ulic i przestrzeni publicznych. Ich prace poruszają tematy trudne, niezręczne i tabu, które zachęcają widzów do stawiania sobie wyzwań, jednocześnie wywołując dyskomfort i zachwyt.

snuffpuppets.com

fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak
fot. Wojciech Krysiak

zdjęcia: Wojciech Krysiak, Michał Ramus
video: Julia Kawka

powrót na główną stronę Maiseh