Cecylia Malik, Wezbranie / High Waters

Skarb niesiony jest przez wodę. Niosąc osady ziem, przez które przepływają, rzeki stają się archiwami. Snują wiele opowieści, łączą ludzi ponad granicami. Celebrując jedność wód, nasze historie zbierane są na brzegach Wisły, i ostatecznie przekazywane dalej przez jej nurt.

W 1939 r. aby ratować najcenniejsze skarby Zamku Królewskiego na Wawelu zostały one spławione Wisłą na drewnianej tratwie. Kolumna ze Świątyni Jerozolimskiej przypłynęła Wisłą do Starej Synagogi w Krakowie.

instalacja partycypacyjna i performance, współpraca: Bartłomiej Bryl, Lolita Igorivna Wrzeczyńska, Roman Shishkin, Qafar Rzayev

Rozmowa z Cecylią Malik (w jęz. polskim)

 

Cecylia Malik to malarka, artystka wizualna i działaczka ekologiczna z Krakowa. Łączy sztukę z pracą aktywistki, dbając o skuteczność swoich działań. Wraz z ekspertami z różnych dziedzin organizuje protesty, happeningi i projekty artystyczne w przestrzeni publicznej. Cecylia jest współtwórcą „Modraszek Kolektyw”, akcji obrony krakowskiego zbiornika wodnego Zakrzówek oraz cyklicznej imprezy „Wodna Masa Krytyczna” nad Wisłą. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka i inicjatorka kampanii „Matki Polki na Wyrębie”. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki, jest autorką i liderem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Cecylia była wielokrotnie nagradzana za swoje prace.

www.cecyliamalik.pl

zdjęcie: Michał Ramus
video: Julia Kawka

powrót na główną stronę Maiseh