Skopiuj link

PROGRAM LITERACKI: Żywioł rzeki. Czytanie wody: Wisła (PL/EN)

30.06.2022 - 20:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36 | Live: Playkrakow.com | Live: Facebook, KBF

Rzeka – byt organiczny, który ma siłę pobudzania wyobraźni. Nurt wydaje się nieść ze sobą nie tylko wodę, ale i historię. Mieszanie wód – rzek towarzyszących czy wód rzeki z wodami mórz, staje się symbole i metaforą. Rzeka jako opowieść i rzeka jako organizm. To przy jej ciele Małgorzata Lebda i Rafał siderski spędzili niemal miesiąc.

Pomysł wydaje się być tym z tych ekstremalnych: pokonać biegiem ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia. Poetka, naukowczyni, ultramaratonka Małgorzata Lebda ponad dwadzieścia miesięcy temu zaplanowała podjęcie się tego wyzwania. Zrealizowała je pomyślnie we wrześniu 2021 roku. W ciągu 28 dni pokonała dystans 26 maratonów.

Do tej przygody zaprosiła Rafała Siderskiego, artystę wizualnego, który miał za zadnie opowiedzieć o tym przedsięwzięciu za pomocą obrazów. Był też jej suportem, masażystą, kucharzem. Jednym słowem – partnerem.

W tej przygodzie towarzyszyły sobie dwie narracje, tworzone przez dwójkę indywidualistów: wizualna i poetycka. Powstała z tego opowieść, która się dopełnia, dopowiada.

Ten swoistego rodzaju aktywizm artystyczny (poetycki i wizualny) miał na celu zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób traktujemy rzeki, zarówno te duże ale i te mniejsze. Punktem zapalnym była dla poetki informacja o planie budowy drogi wodnej E40, która miałaby połączyć drogą wodną Bałtyk z Morzem Czarnym. To pomysł z tych dewastujących naturę. Był to zatem też bieg przeciwko opresji wobec istot, które nie mają głosu, których się nie słucha, nie widzi.

Poetyckie reportaże z nadwiślańskiej trasy wraz z materiałami wizualnymi autorstwa Rafała, były publikowane na łamach internetowych Magazyn „Pismo” (pod tytułem „Czytanie wody: Wisła”). Przedsięwzięcie było organizowane z Fundacją Pismo.

Małgorzata Lebda, Rafał Siderski

Małgorzata Lebda (ur. 1985) – dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Najnowszy tom nosi tytuł Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy 2021). Doktorka nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych. Naukowczyni. Ultramaratonka. Pracuje nad debiutem prozatorskim. Mieszka w Krakowie i coraz częściej poza nim.

Rafał Siderski (ur. 1984) – artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych oraz założycielem stowarzyszenia Rava.Stories zajmującego się promocją fotografii. W 2019 roku wydał książkę Wyjedź Zostań. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”.

WSTĘP
WOLNY