Skopiuj link

Nie tylko o starym (żydowskim) kinie (PL)

29.06.2022 - 20:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36

Nie tylko o starym (żydowskim) kinie – spotkanie ze Stanisławem Janickim.

Znawca kina, scenarzysta, reżyser, osobowość telewizyjna, autor i prowadzący program W starym kinie. Mistrz filmowych opowieści podczas autorskiego spotkania z wrodzoną charyzmą i gawędziarskim zacięciem, opowie nie tylko o filmie żydowskim w Polsce, ale przede wszystkim podzieli się swoimi osobistymi historiami związanym z tym rodzajem kina.  Będzie to emocjonalna podróż do minionych czasów, z których czerpać możemy do dziś.

Te obrazy,
te dżwięki,
te słowa…
Zostały tylko wspomnienia

Podczas spotkania odbędzie się projekcja dwóch filmów:

Domy życia (1987), reż. Stanisław Janicki,
Refleksyjna opowieść o żydowskich cmentarzach w Polsce. Wędrówkę po nekropoliach ilustrują inscenizacje żydowskich obrzędów, pieśni i modlitwy. Film ewokuje atmosferę zaginionego świata kultury żydowskiej. Jej symbolicznym wyrazem w filmie są inscenizowane fragmenty obrzędów przeplatane wątkami dokumentalnymi dotyczącymi wojennej zagłady Żydów i współczesnego obrazu cmentarzy żydowskich. Opuszczone, zarośnięte groby, zrujnowane i wrośnięte w ziemię nagrobki są jakby świadectwem upadku starej kultury, po której pozostały zaledwie utrwalone w kamieniu ślady.

Bezdomni /On a Hajm-bal shuwe (1939) rez. Aleksander Marten

Leżące nad rzeką małe, żydowskie miasteczko nawiedza ogromna powódź. Największe nieszczęście dotyka rybacką rodzinę Rivkin, która w wezbranych wodach traci dziecko. Abram Rivkin postanawia opuścić rodzinne strony i wyrusza do Ameryki, mając nadzieję, że tam znajdzie zapomnienie i odrobinę szczęścia. W Nowym Jorku otrzymuje posadę pomywacza w restauracji. Tęskni za bliskimi, ale mimo że pracuje kilkanaście godzin dziennie, nie jest w stanie odłożyć pieniędzy na ich podróż do Ameryki. Pomaga mu piosenkarka Bessy śpiewająca na dancingach w lokalu, w którym pracuje Abram. Niebawem cała rodzina jest razem, jednak radość ze spotkania nie trwa długo.

 

Filmy w jidysz z polskimi napisami
Wstęp wolny

WSTĘP
WOLNY