03.07.2022 - 16:00 / Bulwar Kurlandzki (obok Barki Basia)

Kiedy trudno o słowa, opowiadamy historie.

W ramach programu „Maiseh”, nazwanego od słowa w języku jidysz oznaczającego opowieść (מייסע), w przestrzeni publicznej opowiedzianych zostanie siedem legend. Te historie to sposób zmierzenia się ze stratą, nieszczęściem, zdradą i złamanym sercem. Dodadzą nam poczucia humoru, nadziei, odwagi i miłości. Połączą nas.

Pomiędzy 25 czerwca a 3 lipca artyści z Izraela, Niemiec i Polski opowiedzą swoją wersję krakowskich legend – w performansach, rysunkach, muralach, instalacjach dźwiękowych, warsztatach i listach. Posłuchaj tych historii opowiedzianych na ulicach Kazimierza.

Cecylia Malik
Wezbranie / High Waters

instalacja partycypacyjna i performance
współpraca: Bartłomiej Bryl, Lolita Igorivna Wrzeczyńska

Skarb niesiony jest przez wodę. Niosąc osady ziem, przez które przepływają, rzeki stają się archiwami. Snują wiele opowieści, łączą ludzi ponad granicami. Celebrując jedność wód, nasze historie zbierane są na brzegach Wisły, i ostatecznie przekazywane dalej przez jej nurt.

W 1939 r. aby ratować najcenniejsze skarby Zamku Królewskiego na Wawelu zostały one spławione Wisłą na drewnianej tratwie. Kolumna ze Świątyni Jerozolimskiej przypłynęła Wisłą do Starej Synagogi w Krakowie.

Warsztaty na łodzi

sob 25.06. – nd 26.06. –  13:00 – 20:00
pon 27.06. – pt 01.07  – 16:00 – 20:00
sob 02.07. 13:00 – 20:00

Performance:

nd 03.07. – 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
(12 uczestników w każdej sesji)

Języki
PL, EN

Wstęp wolny

W przypadku złej pogody – informacje o zmianach daty i godziny podamy na Facebooku FKŻ i na 31.jewishfestival.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej i Goethe Institut Krakow

Cecylia Malik to malarka, artystka wizualna i działaczka ekologiczna z Krakowa. Łączy sztukę z pracą aktywistki, dbając o skuteczność swoich działań. Wraz z ekspertami z różnych dziedzin organizuje protesty, happeningi i projekty artystyczne w przestrzeni publicznej. Cecylia jest współtwórcą „Modraszek Kolektyw”, akcji obrony krakowskiego zbiornika wodnego Zakrzówek oraz cyklicznej imprezy „Wodna Masa Krytyczna” nad Wisłą. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka i inicjatorka kampanii „Matki Polki na Wyrębie”. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki, jest autorką i liderem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Cecylia była wielokrotnie nagradzana za swoje prace.

Instagram
Facebook

więcej o projekcie Maiseh

Projekt Maiseh został przygotowany specjalnie na 31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Kuratorzy: Yael Sherill, Lianne Mol & Julia Kawka – Curatorial Collective for Public Art / Berlin, Meydad Eliyahu – HaMiffal / Jerozolima, Paweł Kowalewski – Festiwal Kultury Żydowskiej / Kraków

WSTĘP
WOLNY