Plac przed Starą Synagogą

Kiedy trudno o słowa, opowiadamy historie.

W ramach programu „Maiseh”, nazwanego od słowa w języku jidysz oznaczającego opowieść (מייסע), w przestrzeni publicznej opowiedzianych zostanie siedem legend. Te historie to sposób zmierzenia się ze stratą, nieszczęściem, zdradą i złamanym sercem. Dodadzą nam poczucia humoru, nadziei, odwagi i miłości. Połączą nas.

Pomiędzy 25 czerwca a 3 lipca artyści z Izraela, Niemiec i Polski opowiedzą swoją wersję krakowskich legend – w performansach, rysunkach, muralach, instalacjach dźwiękowych, warsztatach i listach. Posłuchaj tych historii opowiedzianych na ulicach Kazimierza.

Kobi Vogman
Touch-move Rule

Instalacja-kolaż współtworzona z udziałem publiczności
Współpraca: Agnieszka Królikowska

Przeciwnicy spotykają się, zajmując swoje pozycje. Jak pionki na szachownicy ustawiają się sami, zastanawiając się nad kolejnym ruchem. Czy są strażnikami, czy złodziejami? Jednak nie wszystko jest czarno-białe – reguły gry płynnie się zmieniają.

Wkrótce po otwarciu synagogi Izaaka pojawiło się niebezpieczeństwo, że zostanie obrabowana przez złodziei, którzy jednak zostali odparci przez grupę ochotników ubranych na biało.

Czas trwania:
pon – pt – 15:00 – 19:00
sob – nd 11:00 – 14:00, 16:00 – 19:00
29.06. – zapraszamy do oglądania muralu, artysta nieobecny
03.07. – prezentacja finalnej wersji muralu

Języki:
EN, PL, RU, HE

Kobi Vogman jest reżyserem animacji i artystą pochodzącym z Rygi na Łotwie, a obecnie mieszka w Izraelu, w Jerozolimie. Jego twórczość prezentowana jest w różnych mediach, takich jak wideo, animacja, kolaż czy instalacja. Jest wykładowcą na Wydziale Sztuki Ekranowej w Bezalel Academy for Arts & Design w Jerozolimie. Sztuka Kobiego sytuuje się na pograniczu malarstwa i fotografii, używa kolażu, malarstwa i animacji, a jego podejście jest zabawne, multidyscyplinarne i site-specific. Jego badania często koncentrują się na emocjonalnych i fizycznych efektach przestrzeni. Szczególnie pociąga go materialność historii, która wynika z wieloletniego tworzenia street artu i graffiti na ulicach Jerozolimy.

Instagram
Facebook

więcej o projekcie Maiseh

Projekt Maiseh został przygotowany specjalnie na 31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Kuratorzy: Yael Sherill, Lianne Mol & Julia Kawka – Curatorial Collective for Public Art / Berlin, Meydad Eliyahu – HaMiffal / Jerozolima, Paweł Kowalewski – Festiwal Kultury Żydowskiej / Kraków

WSTĘP
WOLNY