ThingstobuyinKazimierz.com

Kiedy trudno o słowa, opowiadamy historie.

W ramach programu „Maiseh”, nazwanego od słowa w języku jidysz oznaczającego opowieść (מייסע), w przestrzeni publicznej opowiedzianych zostanie siedem legend. Te historie to sposób zmierzenia się ze stratą, nieszczęściem, zdradą i złamanym sercem. Dodadzą nam poczucia humoru, nadziei, odwagi i miłości. Połączą nas.

Pomiędzy 25 czerwca a 3 lipca artyści z Izraela, Niemiec i Polski opowiedzą swoją wersję krakowskich legend – w performansach, rysunkach, muralach, instalacjach dźwiękowych, warsztatach i listach. Posłuchaj tych historii opowiedzianych na ulicach Kazimierza.

Hadassa Goldvicht
Things to Buy in Kazimierz

Listy online
Współpraca: Aleksandra Trakul, Olga Firlej

Poszukiwanie ulotnego, znajomego skarbu, pociętego na kawałki w celu przywołania wspomnienia. Jedna stopa w powietrzu, druga wciąż na pomoście. Przeszłość i teraźniejszość, życie i mit przeplatają się. Codziennie wydawany jest jeden list: rozdział w procesie żałoby.

Biedny krakowski Żyd Izaak, śni o skarbie ukrytym pod mostem w Pradze i jedzie tam tylko po to, by odkryć, że skarb przez cały czas znajdował się pod piecem w jego własnej kuchni.

Czas trwania: 25.06 – 4.07 | Języki: PL, EN

Listy będą publikowane na stronie ThingstobuyinKazimierz.com  – każdego dnia 1 list. Artystka sugeruje, aby odczytać je w konkretnych lokalizacjach (kliknij w link, aby zobaczyć na mapie):

25.06 – Eden Hotel, ul. Ciemna 15
26.06 – Synagoga Poppera, Szeroka 16
27.06 – Kładka Bernatka
28.06 – Stara Synagoga, ul. Szeroka
29.06 – Skwer Ozjasza Thona (przed synagogą Tempel)
30.06 – ul. Starowislna 77
1.07 – ul. Józefa 42
2.07 – ul. Szeroka, pomnik Fundacji Nissembaumów
3.07 – CKŻ, ul. Meiselsa 17 – kawiarnia na dachu
4.07 – during your departure from Krakow

Hadassa Goldvicht jest artystką interdyscyplinarną, obecnie mieszka i pracuje w Jerozolimie. W swojej pracy, która obraca się wokół języka i rytuału, przechodzi od wielkoskalowych interwencji publicznych z członkami społeczności i instytucji do dzieł tworzonych w domenie prywatnej. W ciągu ostatnich dwóch dekad jej prace były szeroko prezentowane. Znajdują się w najważniejszych kolekcjach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Jest absolwentką Rhode Island School of Design (2004) oraz School of Visual Arts w Nowym Jorku (2007).

Instagram

więcej o projekcie Maiseh

Projekt Maiseh został przygotowany specjalnie na 31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Kuratorzy: Yael Sherill, Lianne Mol & Julia Kawka – Curatorial Collective for Public Art / Berlin, Meydad Eliyahu – HaMiffal / Jerozolima, Paweł Kowalewski – Festiwal Kultury Żydowskiej / Kraków

WSTĘP
WOLNY