Skopiuj link

Bajgelman. Get to Tango

01.07.2022 - 18:00 / Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24 | Live: 31.jewishfestival.pl

Dawid Bajgelman to była barwna i ważna postać w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Muzyk, kompozytor i dyrygent przez wiele lat związany z Łodzią. Komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących, muzycznych opowieści z czasów Zagłady – piosenek, które powstały w łódzkim getcie.

Projekt „Droga do szczęścia” sięga do bogatej kompozytorskiej teki łódzkiego twórcy. Opracowania oraz aranżacji wybranych utworów Bajgelmana podjął się wybitny muzyk i kompozytor Jarosław Bester, założyciel i lider kultowej formacji Bester Quartet. Twórca o ogromnej wyobraźni i wrażliwości, który w sobie tylko znany sposób potrafi połączyć i zamknąć w dźwiękową magię muzyczne światy klasyki i współczesnego jazzu.

Obok lidera grającego na akordeonie, na scenie pojawią się znakomici muzycy współtworzący Bester Quartet: Ryszard Pałka– instrumenty perkusyjne, Dawid Lubowicz – skrzypce oraz Maciej Adamczak – kontrabas. Do udziału w „Get to Tango” Bester zaprosił dwoje wyjątkowych instrumentalistów: wiolonczelistę Jakuba Gucika oraz trębacza Michała Bylicę.

Absolutnie gwiazdorska jest obsada wokalna! Grażyna Auguścik – niekwestionowana pierwsza dama polskiego jazzu, od lat mieszkająca w USA, odnosząca wielkie sukcesy artystyczne po obu stronach oceanu; Dorota Miśkiewicz – obdarzona niezwykłym głosem i wyjątkowym wyczuciem frazy, laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych i festiwali oraz Jorgos Skolias – legendarna postać na muzycznej scenie, wybitny i charyzmatyczny artysta o niespotykanej, intrygującej barwie głosu i niezwykłych umiejętnościach improwizatorskich.

Autorką literackich przekładów tekstów wybranych piosenek z języka jidysz na polski jest Anna Rozenfield, a pomysłodawcą projektu jest Miron Zajfert, autor wielu interesujących telewizyjnych i teatralnych inscenizacji muzycznych. Twórca festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Bilety w cenie N: 100 / U: 70 PLN do nabycia na 31.jewsihfestival.pl oraz przed wejściem na koncert godzinę przed jego rozpoczęciem. 

Rodziny Berelson i Bajgelman są dumnymi patronami projektu Jarosława Bestera i wyrażają swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy przygotowują to święto sztuki, muzyki i nauki, jakim jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Nagranie i montaż: Telewizja Polska, premiera TV: 17 kwietnia 2021 w TVP Kultura. Cały koncert dostępny na: http://bit.ly/Bajgelman_TVP

Bester quartet- G. Auguścik, D. Miśkiewicz
Bajgelman