Skopiuj link

Koncert Liraz pod patronatem Kulczyk Foundation

Festiwal Kultury Żydowskiej od wielu już lat współpracuje z Kulczyk Foundation. Wspólnie organizujemy koncerty, które promują wielokulturowość i wzajemny szacunek – kontynuując dzieło rozpoczęte przed laty przez dr. Jana Kulczyka – biznesmena i filantropa. Koncerty te dedykowane są jego pamięci.

Tegoroczny koncert pod auspicjami Kulczyk Foundation jest wyjątkowy. Liraz, to wielka gwiazda współczesnej sceny muzycznej i filmowej Izraela. Jej rodzina pochodzi z Iranu i choć mieszkają od lat w Izraelu, wciąż pielęgnują pamięć o swoim kraju pochodzenia. Liraz jest z nim związana tak mocno, że stała się – jak sama mówi – głosem irańskich kobiet, które na skutek rewolucji kulturowej gfłosu pozbawiono. Pozbawiono je również historii – dlatego Liraz swoimi utworami opowiada ich historię, opowiada o ich życiu w kraju, w którym stały się niewidzialne. Swojhą płytę Roya nagrała z trzema artystkami z Iranu, które wykazały się niezwykłą odwagą jadąc do Istambułu, gdzie wspólnie z Liraz nagrały płytę i z tą odwagą przyjechały też do Krakowa, aby po raz pierwszy stanąć na scenie wspólnie z Liraz i jej izraelskim zespołem. W synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu, podczas 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Koncert otworzy Pani Dominka Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation – bardzo mocno zaangażowana w walkę o prawa kobiet, ale też o wspieranie kobiet w sprawach życia codziennego. Zarówno wiele działań Fundacji, jak też programów z serii „Efekt domina” mówiło o sprawach kobiet. Podobnie, jak robi to Liraz.

Pierwszy koncert dedykowany pamięci biznesmena i filantropa dr. Jana Kulczyka odbył się na FKŻ w roku 2016. Każdego roku wybieramy jeden projekt, który jest najbardziej zbieżny z celami Kulczyk Foundation, która jest partnerem tej serii koncertów. Otworzyła ją Pani Dominika Kulczyk oraz Tad Taube.