Skopiuj link

Żydowscy Obywatele Przedwojennego Krakowa. T.V Miejsca i Ludzie (PL)

02.07.2022 - 12:00 / Muzeum Etnograficzne, plac Wolnica 1

Żydowscy Obywatele Przedwojennego Krakowa. T.V Miejsca i Ludzie – spotkanie z Ewą Mańkowską, prowadzenie: Janusz Makuch

Będą o nich rozmawiać Janusz Makuch i Ewa Mańkowska-Grin, a rozmowa będzie się toczyć wokół notesów do czytania z serii Żydowscy Obywatele Krakowa opracowanych przez Ewę Mańkowską- Grin. Spotkanie będzie także premierą piątego już tomu pt. Miejsca i ludzie. Motywem przewodnim tego tomu jest udział krakowskich Żydów w tworzeniu m.in. miejsc kultury, dziedzictwa i pamięci narodowej, przykładem będzie Wawel, Muzeum Narodowe, Kopiec Józefa Piłsudskiego, Muzeum Collegium Maius, Collegium Novum. Publikacja przedstawia miejsca zapomniane jak Józefówkę, Salon Malarstwa Polskiego, pierwsze stałe krakowskie kino Cyrk Edison, kino Uciecha, sklepy i rodziny z ulicy Stradom i Koletek, postaci, które umknęły biografom np. Beniamina Torbego– budowniczego, architekta ok. 130 budynków w Krakowie, Juliana Klaczko czy Helenę Lustgarten. Zakreśli miejsca niespodziewane i pokaże unikalne zdjęcia m.in. z kolonii letniej w kibucu na Cichym Kąciku, opisze historię pełnego kwiatów kibucu w Bonarce. W notesie znaleźli się artyści, naukowcy, kolekcjonerzy, architekci, sportowcy, przemysłowcy, lekarze, rzemieślnicy, społecznicy i handlowcy, którzy mieli wpływ na kształt naszego miasta.

Celem publikacji cyklu notesów wydawnictwa EMG o żydowskich obywatelach Krakowa jest – z konieczności fragmentaryczne i subiektywne – ukazanie portretów polskich Żydów, którzy mieszkali i pracowali w Krakowie lub w inny sposób byli z nim związani, przyczyniając się do rozwoju polskiej kultury. Postacie te, często zapomniane, są symbolami ponad sześćdziesięciotysięcznej niegdyś społeczności zaangażowanej w rozwój naszego miasta.

Na spotkaniu zostaną także zeprezentowani bohaterzy poprzednich tomów: IV- go Kobiety, III- go Kuchnia i kultura, II – go Sztuka i Kultura, I – go Żydowscy obywatele Krakowa

WSTĘP
WOLNY