Kiedy trudno o słowa, opowiadamy historie.
W ramach programu „Maiseh”, nazwanego od słowa w języku jidysz oznaczającego opowieść (מייסע), w przestrzeni publicznej opowiedzianych zostanie siedem legend. Te historie to sposób zmierzenia się ze stratą, nieszczęściem, zdradą i złamanym sercem. Dodadzą nam poczucia humoru, nadziei, odwagi i miłości. Połączą nas.
Pomiędzy 25 czerwca a 3 lipca artyści z Izraela, Niemiec i Polski opowiedzą swoją wersję krakowskich legend – w performansach, rysunkach, muralach, instalacjach dźwiękowych, warsztatach i listach. Posłuchaj tych historii opowiedzianych na ulicach Kazimierza.
Yuval Yairi
Observation Point
Instalacja, rysunek
Współpraca: Paulina Witaszczyk
Świątynia została zbudowana na bagnach. Kościół pozostał, ale bagno już nie istnieje – czy na pewno? Mokradła to tajemnicze miejsca. Jeśli można tu wznieść kościół, to wszystko staje się możliwe…
Według Kroniki Jana Długosza, po odnalezieniu na bagnach Mate w Krakowie zaginionej monstrancji, król Kazimierz zlecił wzniesienie na mokradłach kościoła Bożego Ciała.
Czas trwania:
25.06 – 3.07 – 24/7
Yuval Yairi to artysta wizualny, który mieszka i pracuje w Jerozolimie. Ukończył Wydział Komunikacji Wizualnej Akademii WIZO w Hajfie w 1988 roku. Prace Yuvala są poświęcone badaniom i praktyce artystycznej, na warsztat bierze głównie fotografię, wideo i rysunek. Bada miejsca o charakterze historycznym, kulturowym lub politycznym, które są również związane z jego osobistą biografią i pamięcią – przekształcone przez jego osobisty pryzmat, dekonstruując i na nowo komponując przestrzenie, czas i wydarzenia. Prace Yuvala były prezentowane w międzynarodowych muzeach, galeriach i festiwalach oraz znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych.
Projekt Maiseh został przygotowany specjalnie na 31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Kuratorzy: Yael Sherill, Lianne Mol & Julia Kawka – Curatorial Collective for Public Art / Berlin, Meydad Eliyahu – HaMiffal / Jerozolima, Paweł Kowalewski – Festiwal Kultury Żydowskiej / Kraków