02.07.2022 - 16:00 / Dom Rodziny Bosaków, św. Sebastiana 32

Kiedy trudno o słowa, opowiadamy historie.

W ramach programu „Maiseh”, nazwanego od słowa w języku jidysz oznaczającego opowieść (מייסע), w przestrzeni publicznej opowiedzianych zostanie siedem legend. Te historie to sposób zmierzenia się ze stratą, nieszczęściem, zdradą i złamanym sercem. Dodadzą nam poczucia humoru, nadziei, odwagi i miłości. Połączą nas.

Pomiędzy 25 czerwca a 3 lipca artyści z Izraela, Niemiec i Polski opowiedzą swoją wersję krakowskich legend – w performansach, rysunkach, muralach, instalacjach dźwiękowych, warsztatach i listach. Posłuchaj tych historii opowiedzianych na ulicach Kazimierza.

Stefanie Oberhoff & Snuff Puppets
Pigeon Girls

Warsztaty tworzenia lalek i kostiumów & performance uliczny
Współpraca: Monika Krawczyk, Aneta Kowal, chór Korali

Kobiety zamieniają się w ptaki, ich łzy w stokrotki. W obliczu wojny wybierają metamorfozę. Smutek i żałoba zmieniają ich postać. Ulice wypełniają się śpiewem płaczących ptaków i dzieci-kwiatów.

Według ukraińskiej legendy, po stracie ukochanego na wojnie, młoda dziewczyna pod wpływem żałoby zamieniła się w kukułkę i latała, nadal opłakując męża. Z łez ukraińskiej matki, która straciła na wojnie trzech synów, spod topniejącego śniegu wyrastały małe białe kwiatki – stokrotki.

Warsztaty:
pon – pt 14:00 – 18:00

Performance / pochód:
sob 2.07. 16:00 – 19:00
początek: Dom Rodziny Bosaków, św. Sebastiana 32

W językach:
EN, PL, UA

Wstęp wolny, w przypadku złej pogody – informacje o zmianach daty i godziny podamy na Facebooku FKŻ i na 31.jewishfestival.pl

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej i Goethe Institut Krakow

Stefanie Oberhoff / Stuttgart i Snuff Puppets / Melbourne 

Stefanie Oberhoff jest scenografką, lalkarką i reżyserem mieszkającą i pracującą w Stuttgarcie. Jej praca polega na tworzeniu często dużych, atrakcyjnych wizualnie postaci. Studiowała w Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart na wydziale Scenografii. Od 1989 roku tworzy scenografie na potrzeby teatru, teatru lalek, filmu i telewizji. Organizuje międzynarodowe projekty kulturalne na styku sztuk wizualnych, teatru lalek, animacji i interwencji społecznej w ramach serii projektów GÜTESIEGEL KULTUR* w Australii, Azji i Afryce. Wykłada również na różnych uczelniach artystycznych.
InstagramFacebook PunchagateFacebook StefanieWebpage 1  | Webpage 2

Od roku 1992, Snuff Puppets (Andy Freer i Nick Wilson) tworzą na całym świecie spektakle z udziałem gigantycznych lalek. Ich twórczość łączy sztuki wizualne, rzeźbę, design, inżynierię, muzykę, ruch, performance i teatr. W centrum ich przedstawień znajdują się gigantyczne marionetki oraz nieprzewidywalne sposoby, w jakie są ożywiane. Snuff Puppets specjalizuje się w nietradycyjnej publiczności oraz w twórczym odzyskiwaniu ulic i przestrzeni publicznych. Ich prace poruszają tematy trudne, niezręczne i tabu, które zachęcają widzów do stawiania sobie wyzwań, jednocześnie wywołując dyskomfort i zachwyt.
Facebook  | Instagram  | Youtube  | Webpage

więcej o projekcie Maiseh

Projekt Maiseh został przygotowany specjalnie na 31. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Kuratorzy: Yael Sherill, Lianne Mol & Julia Kawka – Curatorial Collective for Public Art / Berlin, Meydad Eliyahu – HaMiffal / Jerozolima, Paweł Kowalewski – Festiwal Kultury Żydowskiej / Kraków

WSTĘP
WOLNY