Skopiuj link

Roya – Liraz & Ensemble

03.07.2022 - 18:00 / Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24 | Live: 31.jewishfestival.pl

Liraz Charhi (śpiew), Daniel Ever Hadani (klawisze), Lia Sherman (skrzypce), Roy Chen (perkusja), Uri Brauner Kinrot (bas), Gilad Levin (gitara), Kimia Karajibani  (daf), Roza Ghasemi (tar), Elnaz Bayati (skrzypce), Yaron Sarel (realizacja dźwięku)

Liraz – izraelska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka – swoją muzykę w stylu electro-pop przeniosła do „undergroundu”, zmieniając ten rozrywkowy styl w coś niebezpiecznego, a zarazem jeszcze piękniejszego, niż dotychczas.

Podczas pracy nad jej drugim albumem, zatytułowanya Zan („Kobiety” w języku farsi), izraelsko-perska piosenkarka współpracowała online z kompozytorami i muzykami z Iranu. Jej trzeci album – Roya, który będzie można usłyszeć podczas koncertu w synagodze Tempel – nagrany został we współpracy z irańskimi artystami, którzy potajemnie, wykazując się wielką odwagą, dołączyli do Liraz i jej izraelskiego zespołu na dwa tygodnie nagrań w Stambule. Przedsięwzięcie musiało być utrzymywane w tajemnicy, aby nie przyciągnąć uwagi teherańskich mułłów i tajnej policji z Teheranu. Rezultatem tej współpracy jest prawdziwa rewolucja, powstały piosenki z prawdziwym przesłaniem i muzyka, która sprawia, że ludzie tańczą i uśmiechają się. Ale też zaczynają myśleć o sprawach ważnych.

Należymy do siebie.
Odmieńcy. Różni, ale tacy sami.
Od lat szukam mojej wewnętrznej prawdy,
Tylko po to, by odkryć, jak bardzo jest podobna do waszej.
Odkrycie to sprawiło, że jestem nieustraszona.
Odkrycie to pozwoliło mi was szukać.
To była moja fantazja, moja Roya. Moja podróż, aby was odnaleźć, pomimo przeszkód po drodze.
Roya to album złożony z tajemnic, nagrany w podziemiu, to spotkania Irańczyków i Izraelczyków, współpraca, tworzenie.
Wbrew wszelkim przeciwnościom. Na przekór przeciwnościom.
Spotkaliśmy się, chociaż powiedziano nam, że nam tego nie wolno.
Tworzyliśmy, choć myśleliśmy, że nigdy się to nie uda.
Strach i radość mieszają się ze sobą, ogarnia nas miłość i śmiech.
Dźwięk i śpiew wypełniają pustkę 43 lat, dając głos kobietom, które były nieme przez tak długo.
Dziękuję wam, moi irańscy przyjaciele, za możliwość wypowiedzenia mojej wewnętrznej prawdy, spełnienia mojej fantazji, mojej Royi. To album powstały z naszych historii, album, który śni o wolności, o czasach, kiedy nie jesteśmy już odmieńcami, bo pasujemy do siebie. Moje serce należy do was.

Bilety w cenie N: 100 / U: 70 PLN do nabycia na 31.jewsihfestival.pl oraz przed wejściem na koncert godzinę przed jego rozpoczęciem

Liraz
Liraz
Liraz