PROGRAM LITERACKI: Nowe legendy miejskie (PL)
26.06.2022 - 16:00 / Synagoga Tempel, ul. MIiodowa 24, | Live: 31.jewishfestival.plPROGRAM LITERACKI: Nowe legendy miejskie – dyskusja
Nowe legendy miejskie – dyskusja z udziałem Łukasza Barysa, Olgi Drendy, Igora Jarka, Elżbiety Łapczyńskiej
Legendy, czyli coś, co należy przeczytać – skąd się biorą i dlaczego tak je lubimy? Co o nas mówią i w jaki sposób przetwarza je literatura najnowsza? Jakie swoje legendy miejskie ma Kraków, Pabianice czy Katowice?
Próbą odpowiedzi na te pytania będzie dyskusja z udziałem autorki wyróżnionej Nagrodą Conrada książki „Bestiariusz nowohucki” – Elżbietą Łapczyńską, z laureatem literackiego Paszportu „Polityki” 2021 za prozatorski debiut pt. „Kości, które nosisz w kieszeni” – Łukaszem Barysem oraz z autorem świetnie przyjętego przez czytelników zbioru opowiadań „Halny” – Igorem Jarkiem. Rozmowę poprowadzi pisarka i eseistka, autorka „Duchologii polskiej” – Olga Drenda.
„Wacia, mimo że nie umiała po polsku sklecić pięciu poprawnych zdań, miała do literatury wielki szacunek. Raz opowiedziała mi piękną historię, którą wyczytała w walentynkowym wydaniu „Nowego Życia Pabianic”. Była to opowieść o wielkim pisarzu Franzu Kafce. Pisał on wyłącznie po niemiecku, chociaż był Austriakiem, to znaczy Czechem, to znaczy Żydem. Napisał wiele ciekawych rzeczy, ale od początku: Dora Diamant urodziła się w Pabianicach, w rodzinie Diamantów, to znaczy Diamentów – ortodoksyjnych Żydów, którzy zachowywali wszystkie przykazania. […] Nie wierzyłam Waci, bo wiedziałam, że rzuca mi, co ma w ślinie, a w ślinie ma to, co przeciśnie się przez dziurki w mózgu” – Łukasz Barys, „Kości, które nosisz w kieszeni”, Cyranka 2021
„Wszystko się skończyło, gdy po raz pierwszy spuścili surówkę z Wielkiego Pieca. Spłynęła pomarańczowym zawijasem do kadzi, z kadzi przelali ją do żeliwiaka, dodali złomu i wyszła stal. Stal wrzucili w walcarkę. Tam się skończyłem i tam zacząłem. Ale to później. A wtedy był dzień Wielkiego Spustu. Zostało mi po nim życie zapisane na papierkach” – Elżbieta Łapczyńska, „Bestiariusz nowohucki”, Biuro Literackie 2020
Łukasz Barys – poeta i prozaik, autor książki „Kości, które nosisz w kieszeni” (Cyranka), za którą otrzymał Paszport „Polityki”. Publikował w pismach literackich m.in. „Toposie”, „Wizjach”, „Nowym Napisie” i brał udział w licznych konkursach poetyckich, a nakładem Instytutu Literatury ukazała się w 2020 roku jego książka poetycka „Wysokie słońce”.
Igor Jarek – pisarz, poeta, były górnik, pochodzący z rodziny trudzącej się tym fachem od pokoleń. Nigdy nie zdał matury, w życiu podejmował się najróżniejszych prac, jest ojcem dziecka z niepełnosprawnością. Zdobywca nagrody „Odkrycia Empiku”, nominowany do Paszportów „Polityki” za zbiór opowiadań „Halny”, który znalazł się także wśród 10 najlepszych książek roku 2020. Autor wierszy (wydanych w zbiorach „Różyczka” i „Białaczka”), scenariuszy do komiksów i zbioru opowiadań opowiadających o Nowej Hucie z perspektywy, która nie ma nic wspólnego z kulturalnym czy turystycznym Krakowem.
Elżbieta Łapczyńska – autorka książki „Bestiariusz nowohucki” nagrodzonej Nagrodą Conrada, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów Polityki, Nagrody literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie teatru, laureatka Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Próbowała sił w komiksie, literaturze dziecięcej i reżyserii teledysków. Z wykształcenia filozofka. Urodziła się i mieszka w Krakowie.
Olga Drenda – pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii „Delfin w malinach”, „Prognoza niepogody” i „Hourras et désarrois. Scènes d’une guerre culturelle en Pologne”. Autorka esejów towarzyszących wystawie „Marzenia wiosenne” (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu „Subterranean River”. Prowadziła podcast o folklorystyce, Ducholożka na tropie. Od 2013 roku prowadzi stronę Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną książką.