Skopiuj link

„Na granicy”

27.06.2022 - 20:30 / Synagoga Wysoka, ul. Józefa 38, Kraków (sala w podziemiach)

„Na granicy”, reż. Mano Khalil, Szwajcaria / Francja 2021, 124’ – AR, KUR, HE, TUR, napisy: PL, EN

Sero, mieszkający w kurdyjskiej wiosce na syryjsko-tureckiej granicy na początku lat 80, ma właśnie pójść do I klasy. Prowadzi beztroski żywot nieświadomego dziecka. Co tydzień, jako szabes goj, pomaga żydowskim sąsiadom, których córka darzy uczuciem jego wuja. Sero nie wie jeszcze, że sielankowa codzienność to pozory. W Syrii rządzonej przez dyktaturę nie ma miejsca dla mniejszości. Szykanowani Żydzi marzą o emigracji, ale pozbawieni obywatelstwa nie mogą wyjechać. Tymczasem we wsi zjawia się fanatyczny nauczyciel, by wpoić dzieciom ducha arabskiego nacjonalizmu, zdusić kurdyjską tożsamość i nauczyć nienawiści do Żydów. Niewinne zabawy nabiorą wkrótce złowrogiego charakteru.

Oparty na przeżyciach reżysera, świetnie zagrany i zrealizowany film, w którym początkowe idylliczne obrazy krainy dzieciństwa w duchu „Amarcord” i „Cinema Paradiso” ustępują miejsca brutalnej rzeczywistości świata dorosłych. Wśród aktorów znaleźli się uchodźcy z obozów w irackim Kurdystanie.

Film „Sąsiedzi” otrzymał nagrodę Film Critics Jury Prize – San Francisco Jewish Film Festival 2021 oraz Bern Film Award 2021 w kategorii Najlepszy Film 2021!

Partnerem pokazu jest Instytut Francuski w Polsce.

W ramach cyklu „Przestrzeń Obrazu. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej”
Partner: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Fundacja Kamera Dawida

WSTĘP
WOLNY