Living Under Water. A Jewish exploration of Climate Change (EN/PL)
24.06.2022 - 18:00 / Mostowa Art Café, ul. Mostowa 8Artyści: Dov Abramson, Andi Arnovitz, Lynne Avadenka, Meydad Eliyahu, Ken Goldman, Leora Wise
Kuratorka: Andi Arnovitz
To dla niebios musimy naprawić świat i przestawić naszą planetę na właściwy kurs. W 2018 roku Beit Venezia – Dom Kultury Żydowskiej w Wenecji – uznał, że istnieje pilna potrzeba zbadania zmian klimatycznych z perspektywy żydowskiej – oraz z pomocą artystów – stworzenia adekwatnej odpowiedzi na związane z tym wyzwania. Do Wenecji zaproszonych zostało pięcioro artystów: Meydad Eliyahu, Leora Wise, Lynne Avadenka, Ken Goldman i Andi Arnovitz. Przeanalizowali oni problemy związane ze środowiskiem przez pryzmat Wenecji, miasta, w którym niestety obecny kryzys odzwierciedla się najwyraźniej. Antyczna, zapierająca dech w piersiach, piękna Wenecja. Niegdyś kolebka wspaniałej kultury żydowskiej, dzisiaj odnotowująca kurczącą się populację Żydów, jednak z nadal tętniącym życiem i pobudzającym wyobraźnię Gettem. Miasto, które tonie i którego istnieniu zagraża podnoszący się poziom wód w morzach, turyści i czas.
Artyści wysłuchali rabinów, naukowców i działaczy. Giuseppe Balzano i Shaul Bassi z Beit Venezia oprowadzili ich po żydowskiej Wenecji. Zwiedzili lagunę. W renomowanej weneckiej Scuola Internazionale di Grafica stworzyli dziesięć rycin. Twórcy ci prowadzili wspólny szkicownik jako formę ciągłej interwencji artystycznej. Każdy artysta pozostawił w nim swój ślad, przekazywał szkicownik w ręce kolejnego twórcy, który dodawał swój element do pracy poprzedników. Dov Abramson otrzymał zadanie stworzenia atrakcyjnego, graficznego podsumowania – 60-stronicowego wydawnictwa. Lucia Veronesi udokumentowała cały process w formie video.
Powstała w ten sposób wystawa zmusza nas do myślenia, działania i reagowania. Poprzez multidyscyplinarne poszukiwania artystyczne widz może skonfrontować i dokonać syntezy tego złożonego problemu, jakim jest kryzys klimatyczny. „Living Under Water” to dalekosiężny projekt, który oferuje nam zarówno teksty do refleksji, jak i mocny materiał wizualny jako pomoc w przetwarzaniu globalnego kryzysu.
Dziś, cztery lata później ten temat pozostaje aktualny. A teraz, gdy w Krakowie schronienie znalazły tysiące uciekających przed wojną uchodźców, relacje między Kazimierzem (niegdyś wyspą połączoną z Krakowem, a także przystanią dla Żydów i nauki żydowskiej) a Wenecją, także będącą wyspą i domem dla Żydów i ich kultury) są coraz bliższe. Dwa stare miasta zmagające się z wieloma podobnymi wyzwaniami.
KEN GOLDMAN
Ken Goldman to multidyscyplinarny amerykański artysta, który mieszka i pracuje w kibucu Shluchot w Izraelu od ponad czterdziestu lat. W swoich pracach Goldman porusza tematy o charakterze zarówno osobistym, jak i publicznym, takie jak wiara, płeć, wspólnota, inność, religia i śmiertelność.
Prace Goldmana znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Izraelu, Europie i Stanach Zjednoczonych. Ostatnio Ken ukończył swój drugi pomnik Holokaustu na zniszczonym cmentarzu w Kałuszynie w Polsce.
Kengoldmanart.com
LEORA WISE
Mieszkająca i pracująca w Jerozolimie Leora Wise jest malarką, drukarzem i performerką. Jej twórczość jest figuratywna i narracyjna, a postacie i treści zaczerpnięte są z mitologii, baśni ludowych i historii rodziny.
Leora występowała i wystawiała swoje prace w Izraelu i na całym świecie, na przykład: w Muzeum Izraela, Muzeum Ziemi Biblijnej, Muzeum Wieży Dawida, na corocznym międzynarodowym festiwalu lalek na Tajwanie oraz podczas wielu wydarzeń towarzyszących i związanych z projektami typu site-specific. Ostatnio współpracowała z autorem Davidem Grossmanem przy serii murali ilustrujących jego książkę „Someone to Run With” namalowanych na budynkach w centrum Jerozolimy. artleora.com
LYNNE AVADENKA jest amerykańską artystką/graficzką znaną ze swoich prac analizujących tekst i obraz, fizyczną i filozoficzną ideę książki oraz tajemnicę i piękno języka wizualnego. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymała Avadenka znajdują się indywidualne stypendia dla artystów od National Endowment for the Arts i Michigan Council for Arts and Cultural Affairs. Rezydencje i posady dydaktyczne zawiodły ją do Niemiec, Izraela, Włoch i wielu części USA. Sztuka Avadenki jest wystawiana i gromadzona na całym świecie, m.in. w The British Library w Londynie, w Instytucie Sztuki w Detroit, w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku, w Muzeum Izraela w Jerozolimie, w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej, w Muzeum Meermano w Hadze w Holandii i w Bibliotece Watsona w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
lynneavadenka.com
MEYDAD ELIYAHU
Meydad Eliyahu jest artystą, kuratorem i pedagogiem mieszkającym w Jerozolimie. Zajmuje się głównie projektami typu site-specific. Wśród jego ostatnich projektów i wystaw znajdują się The Box of Documents w ramach Kochi-Muziris Biennale 2016 – projekt Kashi Art Gallery, Red Crown, Green Parrot, projekt sztuki publicznej w Żydowskim Miasteczku Kochi, w ramach Kochi-Muziris Biennale 2018 i Threshold, w Wilfrid Israel Museum of Asian Art and Studies, Izrael, 2020.
www.meydadeliyahu.com
ANDI ARNOVITZ
Andi Arnovitz mieszka w Jerozolimie. Jest artystką konceptualną, posługując się akwafortą, informacją cyfrową i procesami graficznymi, a także tkaniną, nićmi, a nawet porcelaną, tworząc zarówno serie druków, książki artystyczne, jak i wielkoformatowe instalacje.
Andi wystawiała swoje prace w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak iw Europie, a także na głównych uniwersytetach, w muzeach i instytucjach, m.in. w Bibliotece Kongresu USA, Izraelskiej Bibliotece Narodowej, Muzeum Sztuki w Ein Harod, Muzeum Uniwersytetu Jesziwy, Muzeum Diaspory, na Uniwersytecie Yale, UCLA i w Smithsonian Museum of American History.