Skopiuj link

Krótkie formy Warsaw Jewish Film Festival: Polskie Historie Intymne (PL/EN)

29.06.2022 - 20:00 / Synagoga Wysoka, ul. Józefa 38, Kraków (sala w podziemiach)

Krótkie formy Warsaw Jewish Film Festival: Polskie Historie Intymne – PL, napisy: EN

• „Opowieść o miłości”, reż. Rafał Bryll, Polska 2021, 38′
Miłość Żydówki i Polaka, piękne chwile, wojna i mrożące krew wydarzenia. Bogdan Jastrzębski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wraca do czasów Wojny, kiedy zakochał się w tej jedynej, na całe życie – Krystynie Geisler, Żydówce. Pierwsze randki, nieśmiałe pocałunki, dramat Żydów w częstochowskim getcie oraz brawurowa akcja na ulicach Częstochowy, tuż pod okiem Niemców, która była jedyną możliwością ocalenia życia ukochanej Bogdana. Udało się, żyli długo i szczęśliwie.

• „W stronę światła”, reż. Beata Hyży-Czołpińska, Polska 2020, 27′
Joanna, wychowana przez babcię w duchu ortodoksyjnego prawosławia, skończyła studia w Londynie i wróciła do małego podlaskiego miasteczka, miejsca swojego urodzenia. Wiedziała, że skazuje się na „intelektualną pustynię”, ale czuła, że ma tu do odegrania pewną rolę. Jaką? Nazywa to poszukiwaniem prawdy. Bada historię pogranicza, swojej miejscowości i ludzi, którzy tu kiedyś żyli. Nie jest jej łatwo. Próby zatrudnienia się w miejscowej szkole czy Domu Kultury zakończyły się fiaskiem. Pracuje z młodzieżą jako wolontariuszka. Żyje na pograniczu światów – realnego, w którym wciąż szuka swojej tożsamości, i tego, którego już nie ma; świata kryńskich Żydów, o których pamięć przywraca w pracy z młodzieżą.

• „Lato 43”, reż. Aneta Bussold, Polska 2020, 27′
Lato 1943, polska wieś. Ciężarna Zosia i jej matka ukrywają Żydówkę, przyjaciółkę Zofii. Sytuacja komplikuje się, gdy rodzi się dziecko. Czy przyjaźń i ludzkość zostaną uratowane w sytuacji zagrażającej życiu? Opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach.

• „Jacek Sroka. Czeluść Działoszyc”, reż. Jarosław Migoń, Polska 2020, 11′
„Jacek Sroka. Czeluść Działoszyc” to projekt, w którym wybitny artysta opowiada o swoim obrazie. Poruszające wyznanie prowadzi od emocji, które przed laty wzruszyły dziecko, po zrealizowany kilkadziesiąt lat później artystyczny imperatyw. Zagłada żydowskich Działoszyc przechowana w pamięci i w sztuce. Film jest refleksją nad tragedią strasznego czasu.

W ramach cyklu„Przestrzeń Obrazu. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej”
Partner: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Fundacja Kamera Dawida

Wstęp wolny

WSTĘP
WOLNY