KLASYKA W POŁUDNIE
26.06.2022 - 12:00 / Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24 | Live: 31.jewishfestival.plKlasyka w południe to wyjątkowy cykl koncertów klasycznych, który wymyśliliśmy dla Festiwalu Kultury Żydowskiej, ale po jego doskonałym przyjęciu zdecydowaliśmy się go realizować przez cały rok – w naszym festiwalowym Chederze. Podczas 31 FKŻ Klasyka zabrzmi w Synagodze Tempel. Jak zawsze zagramy kameralnie i klasycznie. Przyjdźcie sami, z rodziną, przyjaciółmi i delektujcie się świetną muzyką klasyczną. Tym razem koncert wykonają artyści z Ukrainy.
Artem Kozyra (I skrzypce), Anastasiya Sokruta (II skrzypce), Seweryn Kosiorowski (altówka), Andriy Vorontsov (wiolonczela)
Program:
- F. Schubert Kwartet smyczkowy d moll „Śmierć i dziewczyna” 1cz Allegro
- A. Tansman Kwartet smyczkowy nr. 4
- W. Barwiński Kwartet smyczkowy
- M. Ravel Kwartet smyczkowy F dur 2cz Assez vif – Très rythmé
- M. Skoryk Melodia
Artem Kozyra naukę gry na skrzypcach zaczął w wieku 8 lat. Ukończył Tarnopolską szkołę muzyczną nr 1 im. Wasyla Barwińskiego oraz Tarnopolski koledż muzyczny pod kierunkiem Tatarinzeva Oleksandra. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Mieczysława Szlezera oraz dr. Błażeja Kociubana. Doskonalił swoje umiejętności na warsztatach muzycznych z wybitnymi pedagogami m in.: D. Falger, M. Szlezerem, M. Grabarczykiem, R. Zambrzyckim-Payne, D. Smolarskim, A. Szymczewską. Od 2017 do 2020 roku był uczestnikiem Młodzieżowej orkiestry Ukrainy/ YsoU pod kierunkiem Oksany Lyniv, Oleksandry Zaizevoi oraz Iryny Vakulinoi. Jest laureatem wielu konkursów w zakresie ogólnokrajowym oraz międzynarodowym.
Anastasiia Sokruta urodziła się w 2002 roku we Lwowie w rodzinie muzyków. Karierę rozpoczęła w wieku 5 lat i kontynuowała w LSSMSi im. S.Krushelnytskiej (Lwow) i Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego. Jest laureatką i dyplomantką krajowych/międzynarodowych konkursów w Europie, znana również jako członek kilku projektów muzycznych dla młodych muzyków w całej Europie. Często gra z różnymi orkiestrami w Ukrainie, ale skupia się głównie na muzyce kameralnej, występuje również w duetach, triach lub kwartetach.
Seweryn Kosiorowski – altowiolista, obecnie student lll roku w klasie dr hab. Anety Dumanowskiej oraz dr hab Marii Shetty na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Z wyróżnieniem ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie. Od 2019r. współpracuje z zespołem Syncretis String Quartet, z którym osiągnął m. in. nagrodę grand prix na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Jaworze w roku 2019 czy 1 miejsce w konkursie 12th World Open International Music Competition. Był dwukrotnym stypendystą Polskiej Orkiestry Młodzieżowej, do której dostał się z wyróżnieniem dwukrotnie- w 2018 i 2019 roku. Zdobył ll nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty na 3. Ogólnopolskim Konkursie Altowkowym im. M. Karlowicza w Poznaniu, lll nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Altowiolowym w Krakowie.Swe umiejętności kształcił na kursach muzycznych w Łańcucie, Gorlicach i Nowym Sączu w klasach Janusza Pisarskiego, Katarzyny Budnik, Piotra Reicherta, Michała Bryły oraz kwartetu „Camerata”.
Andrii Vorontsov (1999) urodzony w Tarnopolu na Ukrainie, naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 4 lat. W 2015 wstąpił do Ternopil Music College im. Solomiya Krushelnytska gdzie kształcił się pod okiem Anny Zamkovey. W 2019 roku rozpoczął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie wiolonczeli dr. hab. Jana Kalinowskiego. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich pod okiem takich pedagogów jak: Jacob Shaw, Denis Severin, Lars Hoefs, Atanas Krastev, Alexander Gebert, Peter Nouziwsky, Bartosz Koziak czy Adam Krzeszowiec. Jest laureatem licznych konkursów wiolonczelowych, zarówno o zasięgu Ogólnoukraińskim jak i Międzynarodowy. Andrii Voronstov od 2016 był koncertmistrzem grypy wiolonczel Youth Symphony Orchestra of Ukrainie, z którą to orkiestrą miał okazję wystąpić m.in. podczas „LvivMozArt” International Festival of Classic Music (Lwów, Ukraina), Beethovenfest (Bonn, Niemcy), Young Euro Classic (Berlin, Niemicy), czy koncertu w Musikverein (Graz, Austria).
Wstęp wolny