Skopiuj link

Europa i Świat przeciwko Żydom (PL/EN)

29.06.2022 - 16:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36 | Live: 31.jewishfestival.pl

Debata: Europa/Świat przeciwko Żydom prof. Yossi Klein Halevi (via Zoom), prof. Stanisław Krajewski, prof. Jan Hartman, prowadzenie: dr Dominika Kozłowska

„Nienawiść, która zaczyna się od Żydów, nigdy nie kończy się na Żydach”. (Rabbi Jonathan Sacks)

Mitem założycielskim ludzkości jest bratobójstwo, więc nie wiem, kogo ma jeszcze pocieszać puste hasło „Never Again”.

Holocaust nie był dla ludzkości żadną lekcją otrzeźwienia. Nie przyniósł ani pokuty, ani przemiany. Jedynie Izrael wyciągnął z niego wieczną lekcję – w walce ze złem musisz być silniejszy od zła, nawet wówczas, a może przede wszystkim wówczas, gdy jesteś zdany wyłącznie na siebie. Im mocniej Izrael walczy o przetrwanie, tym mocniejsza jest nienawiść i do Izraela i do wszystkich Żydów żyjących w Diasporze.

Antysemityzm ma dzisiaj twarz anty-Syjonizmu.

Nienawiść do Żydów i do jedynego, żydowskiego państwa na ziemi – Izraela, jest nieprzemijająca. I ze zgrozą myślę, jak wielu przywódców i obywateli wielu narodów odetchnęłoby z ulgą, gdyby Iran spełnił swe groźby.

W debacie poświęconej wiecznemu przekleństwu nienawiści wobec Żydów, która nigdy na Żydach się nie kończy, udział wezmą;

Profesor Stanisław Krajewski – autor, m.in. książki „Nasza żydowskość”
Profesor Yossi Klein-Halevi – autor, m.in. książki „Listy do mojego palestyńskiego sąsiada”
Profesor Jan Hartman – autor, m.in. książki „ Polityka. Władza i nadzieja”.

Debatę poprowadzi dr Dominika Kozłowska – prezeska Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak”, eseistka, publicystka i działaczka społeczna. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Członkini m.in. Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności, Rady ds. Równego Traktowania powołanej przez prezydenta Krakowa, Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Absolwentka International School for Holocaust Studies w Yad Vashem.

dr Dominika Kozłowska
prof. Götz Aly
prof. Jan Hartman
prof. Yossi Klein Halevi
prof. Stanisław Krajewski (z żoną Moniką)
WSTĘP
WOLNY