Skopiuj link

31. Festiwal Kultury Żydowskiej | WODA | PODSUMOWANIE

Festiwal jest naszą osobistą opowieścią o historii, wierze, dniu dzisiejszym i nadziejach na przyszłość, którą wiążemy z przestrzeganiem wartości wpisanych w religijną i świecką kulturę Żydów. Rozpisana na cztery żywioły stworzenia ukazuje jej życiodajne źródła, z których rodzi się pasja naszych opowieści. Festiwal wyzwala się spod władzy historycznych dogmatów, kulturowych stereotypów, wyblakłych klisz zakłamujących polsko – żydowską historię. Jest drogowskazem, nie drogą. (…) 

Żywioły w równym stopniu sprzyjają człowiekowi, jak i stanowią dla niego śmiertelne zagrożenie. (…) W trzeciej edycji Festiwalu, poświęconej czterem żywiołom w tradycji żydowskiej mówiliśmy o wodzie. Począwszy od aktu stworzenia, na nawadnianiu pustyń i odsalaniu wody w Izraelu skończywszy.

I o tym, czy jest jeszcze jakieś źródło niezasypane, przy którym mogą się spotkać Polacy i Żydzi, by dać sobie nadzieję i czy uzdrowienie wciąż jest możliwe.

Woda jest siłą kosmiczną. Woda oczyszcza zarówno ciało, jak i duszę. Woda jest źródłem życia.

Janusz Makuch, twórca i dyrektor FKŻ

Na program 31. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie – największego na świecie festiwalu prezentującego współczesną kulturę żydowską, złożyły się wykłady, warsztaty, spotkania, zwiedzania, projekty artystyczne, projekcje filmów oraz szczególnie cenione przez naszą publiczność koncerty i inne wydarzenia muzyczne, które stały się przez lata festiwalowym znakiem jakości. Łącznie podczas 31. FKŻ odbyło się 108 wydarzeń w programie głównym i 75 w programie towarzyszącym.

65 wydarzeń powstało specjalnie na nasze zamówienie, wiele z nich miało polskie premiery, a 28 było transmitowanych na żywo na naszej stronie internetowej.

Zdecydowana większość festiwalowych wydarzeń odbyła się w Namiocie FKŻ, który już od 2019 roku jest sercem festiwalu, a główną sceną koncertową pozostaje synagoga Tempel.

W tym roku w Templu odbyło się pięć festiwalowych koncertów. Pierwszym z nich był koncert kameralny z serii Klasyka w południe, który wykonał kwartet smyczkowy Volare – specjalnie dla nas stworzony przez ukraińskich studentów krakowskiej Akademii Muzycznej. Kolejny koncert to projekt Franka Londona Pieśni z gett, który powstał na zamówienie Beit Venezia – żydowskiego domu kultury w Wenecji i jednego z głównych partnerów tegorocznego festiwalu. Swoją światową premierę na FKŻ miał projekt Jeremiah Lockwooda Złoty wiek – chasydzkie odrodzenie muzyki kantoralnej na Brooklynie, któremu towarzyszy też płyta winylowa, wydana przez nasze Stowarzyszenie (można ją zakupić przez Bandcamp).

Ikona współczesnej sceny muzycznej Izraela – Liraz – wystąpiła na zakończenie FKŻ w koncercie promującym jej nową płytę Roja. Był to koncert o tyle ważny, że po raz pierwszy na scenie muzykom izraelskim towarzyszyły trzy artystki z Iranu, które przyjechały w tajemnicy do Krakowa i wystąpiły z zasłoniętymi twarzami, aby uniknąć problemów w swoim kraju.

Natomiast największą popularnością cieszył się piątkowy koncert Bajgelman. Get to Tango w wykonaniu Bester Quartet, Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

Grażyna Auguścik
Liraz
Liraz
Bajgelman. Get to Tango
Koncert Kantorów
Koncert Kantorów
Pieśni z gett
Synagoga Tempel
Klasyka w południe: Kwartet Volare
Karim Sulaytman

Koncerty odbywały się również w Namiocie: Frank London przygotował koncert galicyjskich nigunów, a Jeremiah Lockwood z kantorem Yoelem Kohnem wykonali drugi koncert z serii Klasyka w południe: Khazones Soul Party.

Po dwóch latach powróciliśmy również do tradycyjnych nocnych jam session w Alchemii, podczas których występowali niemalże wszyscy muzycy festiwalowi, w spontanicznych i czasami bardzo oryginalnych konfiguracjach.

Program muzyczny uzupełniały sety Djskie oraz audycje dla Radia Kraków i OFF Radia Kraków, prowadzone na żywo z festiwalowego namiotu.

Ostatnim wydarzeniem 31. FKŻ był koncert izraelskiego zespołu Malox z polską wokalistką Maniuchą Bikont. Ten koncert był czwartym z serii koncertów, jakie Malox nagrał podczas swojej festiwalowej rezydencji w klubie Alchemia, podczas których ci izraelscy i polscy muzycy nagrywali swoją pierwszą wspólną płytę.

Temat przewodni 31. FKŻ – woda – najbardziej widoczny był w serii wykładów, które wygłosili: Ifor Duncan, Rabin Boaz Pash (2 wykłady: 1 i 2), Konstanty Gebert oraz Janusz Makuch. Drugi nurt wykładów poświęcony był antysemityzmowi i antysyjonizmowi i był inspirowany pytaniem, czy możliwe jest oczyszczenie relacji polsko-żydowskich. Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty: prof. Stanisław Krajewski,  prof. Jan Hartmann, prof. Yossi Klein Halevi, jak również prof. Joanna Tokarska-Bakir, Konstanty Gebert i Jacek Leociak. Niestety z powodów zdrowotnych swój przyjazd na festiwal odwołał prof. Gotz Aly.

Zarówno woda, jak i antysemityzm pojawiły się w spotkaniach w ramach Programu Literackiego, organizowanego wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, których bohaterkami były Anna Bikont i Małgorzata Lebda. Trzecie spotkanie w ramach tego cyklu, w którym wzięli udział Łukasz Barys, Olga Drenda, Igor Jarek i Elżbieta Łapczyńska dotyczyło nowych legend miejskich i było nawiązaniem do serii działań artystycznych Maiseh, przygotowanym specjalnie na tegoroczną edycję FKŻ.

Maiseh – co w jidysz znaczy opowieść – to po ubiegłorocznym projekcie Kumzits już druga seria artystycznych interwencji site specific w przestrzeni Kazimierza, jaką przygotowaliśmy wspólnie z berlińskim Curatorial Collective for Public Art i jerozolimskim centrum sztuki HaMiffal. Polscy, izraelscy i niemieccy artyści (Wojtek Blecharz, Hadassa Goldvicht, Cecylia Malik, Stefanie Oberhoff, Christoph Rothmeier, Kobi Vogman i Yuval Yairi) przedstawili swoje interpretacje legend krakowskich, ale też ukraińskich.

Nie był to jedyny wątek ukraiński w naszym programie. Mając świadomość, że spora część mieszkańców Krakowa to uchodźcy wojenni z Ukrainy chcieliśmy, aby i dla nich znalazło się coś w programie FKŻ.

Cały program festiwalu przetłumaczyliśmy na język ukraiński, a w wielu wydarzeniach pojawiły się wątki ukraińskie – oprócz wspomnianych wcześniej: koncertu kwartetu Volare i odniesienia do ukraińskich legend w projekcie Maiseh, przygotowaliśmy zwiedzanie Kazimierza w języku ukraińskim, warsztaty żydowskich pieśni ukraińskich oraz warsztaty malowania popularną w Ukrainie techniką mezen.

Wielkim zaszczytem było dla nas gościć w festiwalowym Namiocie legendę polskiego filmu i telewizji – Stanisława Janickiego, długoletniego prowadzącego telewizyjny cykl „W starym kinie”. Specjalnie dla nas przygotował wykład pt. Nie tylko o starym (żydowskim) kinie oraz projekcję dwóch filmów.

Jak co roku odbyły się również podczas FKŻ zajęcia Pracowni Seniora – cyklu wydarzeń przygotowywanych przez naszych wolontariuszy dla krakowskich seniorów i seniorek, nie zabrakło również zwiedzań z Anną Kiesell  i Pauliną Żelazko, ale też z rabinem Boazem Pashem, czy Januszem Makuchem, który po raz kolejny nagrał specjalną festiwalową audycję dla Radia Kraków.

Zaprosiliśmy naszych gości na Szabatowe śniadanie z setem DJskim na żywo, jak również na upamiętnienie krakowskich Żydów w ceremonii Zachor, której towarzyszył mini recital Jarosława Bestera.

Pracownia Seniora: warsztaty malowania techniką mezen
Śniadanie szabatowe
Zachor - ceremonia upamiętniająca krakowskich Żydów
The Machers - wolontariuszki FKŻ
Pracownia Seniora: warsztaty kuchni zero waste
Spotkanie ze Stanisławem Janickim
Maiseh: happening Pigeon Girl Stefanii Oberhoff

Przygotowując tę edycję nawiązaliśmy współpracę z dwiema nowymi instytucjami zagranicznymi. Pierwszą z nich był wspomniany już Beit Venezia. A Home for Jewish Culture – wspólnie z nimi przygotowaliśmy wystawę Living Under Water i rozmowę z artystami biorącymi udział w tej wystawie, która była częścią projektu poszukującego odpowiedzi żydowskich artystów z całego świata na kryzys klimatyczny. Elementem tej współpracy jest też powstanie dwóch publikacji – po polsku i po angielsku: Living Under Water / Życie pod wodą z napisanymi specjalnie dla niej esejami m.in. Marca Epsteina, Shaula Bassi, Jonathana Sacksa, Małgorzaty Lebdy i Nigela Savage oraz grafikami m.in. Andi Arnovits, Kena Goldmana, Meydada Eliyahu i  Leory Wise. Efektem drugiej współpracy – z niemiecką organizacją Coalition for Pluralistic Public Discourse – była seria dyskusji, warsztatów i prezentacji pod wspólnym tytułem Future of Memory.

Wydarzenia 31. FKŻ, które były transmitowane na żywo na naszej stronie www są wciąż bezpłatnie dostępne w naszym archiwum oraz poniżej. Szczegółowa lista wydarzeń znajduje się u dołu tej strony. 

31. FKŻ W LICZBACH

108 wydarzeń 31. FKŻ, w tym:
22 wydarzenia muzyczne
(koncerty, DJ party, audycje, jam sessions, instalacje)
46 wydarzeń projektu Maiseh
13 wykładów, spotkań, dyskusji
8 zwiedzań i warsztatów
3 wydarzenia Programu Literackiego
3 wydarzenia w ramach Pracowni Seniora
5 wydarzeń serii Future of Memory
1 wystawa
7 innych wydarzeń

101 artystów, wykładowców, instruktorów
z 9 krajów: Polska, Izrael, Ukraina, USA, Niemcy,
Iran, Łotwa, Wielka Brytania, Włochy

65 wolontariuszy
z 20 krajów: Polska,
Izrael, Holandia, Azerbejdżan, Finlandia, Francja,
Hiszpania, Chiny, USA, Włochy, Niemcy,
Meksyk, Białoruś, Portugalia, Pakistan, Bangladesz,
Jordania, Turcja, Wielka Brytania, Ukraina, w tym
5 wolontariuszy–seniorów

15 951 uczestników wydarzeń na żywo
28 264 odbiorców wydarzeń online

53 127 użytkowników strony www
225 878 ilość odsłon strony www

23 581 ilość obserwujących na Facebooku (+614)
14 029 ilość subskrypcji na YouTube (+ 829)
3 743 ilość followersów na Instagramie (+563)

445 988 łączny zasięg postów dot. 31. FKŻ
w festiwalowych social mediach (posty FB + IG, reelsy i relacje)

41 713 aktywność związana z postami na FB i IG
10 520 wyświetleń strony FKŻ na FB
216 wzmianek w polskich mediach
157 924 
zasięg w social mediach
232 118  zasięg poza social media

130 162 PLN ekwiwalent reklamowy (AVE)
140 wskaźnik User Generated Content (UGC)

Powyższe dane dotyczą czasu trwania kampanii promocyjnej 31. FKŻ (1 maja – 7 lipca 2022 roku), bazują na statystykach strony internetowej, Facebooka, YouTube, Instagrama oraz danych z portalu Brand24.

Pełną listę sponsorów, darczyńców i partnerów znajdziecie tutaj

Organizatorzy

Przewodniczący Stowarzyszenia i Dyrektor Festiwalu
Janusz Makuch

Księgowość
Maria Bobrowska, Klaudia Czaja, Monika Dyrlaga, Elżbieta Woch-Stopa

Koordynatorzy wolontariatu
Michał Dziewit, Maria Kistowska, Karolina Kokoszka,
Monika Krawczyk, Daniel Rucki, Aleksandra Trakul, Małgorzata Wolska

Obsługa transmisji i edycja materiałów online
Eventstream: Wojciech Sadowski, Grzegorz Staszek, Artur Staszek

Identyfikacja wizualna 31. FKŻ została  przygotowana przez
Studio Otwarte

Biuro Stowarzyszenia i Festiwalu
Edyta Gawlak, Robert Gądek, Paweł Kowalewski, Julia Lorenc, Katarzyna Wydra

Obsługa social media
Michalina Pieczonka

Obsługa techniczna wydarzeń
Agencja Artystyczna Duo Marek Suszkiewicz
FS Audio Maciej Fryc

Serwis fotograficzny
Edyta Dufaj, Wojciech Krysiak, Karolina Moskała, Michał Ramus

Projekt Namiotu FKŻ
Marta Staszków

LISTA WYDARZEŃ PROGRAMU GŁÓWNEGO 31. FKŻ 

WYKŁADY, SPOTKANIA, DYSKUSJE

 • Under and Over Venice’s Waters: An Artistic Perspective – spotkanie z artystami: Andi Arnovitz, Meydad Eliyahu, prowadzenie: Shaul Bassi. Współpraca: Beit Venezia. A Home for Jewish Culture, Żydowska Gmina Wyznaniowa w Krakowie.
 • Susza w rzekach zapomnienia: Wisła, Soła, Przemsza i dziedzictwo ludobójstwa Ifor Duncan. Współpraca: Beit Venezia. A Home for Jewish Culture
 • W poszukiwaniu źródła albo czy polsko–żydowski  dialog/oczyszczenie jest wciąż możliwy? – prof. Yossi Klein Halevi (wykład online) – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Co się stało, gdy B–g rozdzielił wody górne od wód dolnych?Rabin Boaz Pash – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Europa i świat przeciwko Żydom – debata: Yossi Klein Halevi (via Zoom), prof. Stanisław Krajewski, prof. Jan Hartman, prowadzenie: dr Dominika Kozłowska – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Nie tylko o starym (żydowskim) kinie Stanisław Janicki – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Jak mamy połączyć na nowo wody dolne i górne?Rabin Boaz Pash – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Ludobójca jako człowiek moralnyKonstanty Gebert, prowadzenie: Joanna Tokarska–Bakir – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zog nisht keynmol: Opowieści o oporze.Arnold Zable. Wykład pod patronatem Kronhill Pletka Foundation – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Żywioły Bliskiego Wschodu – Woda. – Konstanty Gebert – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Żydowscy Obywatele Przedwojennego Krakowa. Tom V: Miejsca i Ludzie. – Ewa Mańkowska, prowadzenie: Janusz Makuch
 • Zapis doświadczenia Zagłady i „perspektywa jutra”. – Jacek Leociak – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Gihon – Żródło Życia.Janusz Makuch – specjalnie dla 31. FKŻ.

PROGRAM LITERACKI

Współorganizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

 • Nowe legendy miejskieIgor Jarek, Elżbieta Łapczyńska, Łukasz Barys, Olga Drenda. Współpraca: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Cena milczenia. Anna Bikont, Konstanty Gebert, prowadzenie Marcin Wicha – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Żywioł rzeki. Czytanie wody: Wisła Małgorzata Lebda, Rafał Siderski – specjalnie dla 31. FKŻ.

FUTURE OF MEMORY

Współpraca: Coalition for Pluralistic Public Discourse, Leo Baeck Foundation, Goethe Institut Krakowspecjalnie dla 31. FKŻ. 

 • Przyszłość pamięci. IntroJohanna Korneli, Max Czollek, Jo Frank
 • Przyszłość pamięci. Dialogue – otwarta dyskusja z członkami CPPD
 • Przyszłość pamięci. Recall – prezentacja wniosków z sobotniej dyskusji z udziałem członków CPPD
 • Przyszłość pamięci. PanelHannan Salamat, Benjamin Fischer, Stephanie Kuhnen, prowadzenie: Jo Frank
 • Przyszłość pamięci. Performance – członkowie CDDP, prowadzenie: Max Czollek

WYDARZENIA MUZYCZNE

 • KLASYKA W POŁUDNIE: Kwartet Smyczkowy Volare: Artem Kozyra (I skrzypce), Anastasiya Sokruta (II skrzypce), Seweryn Kosiorowski (altówka), Andriy Vorontsov (wiolonczela). Współpraca: Żydowska Gmina Wyznaniowa w Krakowie – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Frank London – Pieśni z gett: Frank London (trąbka), kantorka Svetlana Kundish (śpiew), Karim Sulayman (śpiew), Brandon Ross (gitara), Ilya Shneyveys (akordeon, organy, pianino), Zeno de Rossi (perkusja), Martin Lilich (kontrabas), Francesca Ter–Berg (wiolonczela). Projekt powstał na zamówienie Beit Venezia. A Home for Jewish Culture. Koncert jest współfinansowany przez Mid Atlantic Arts USArtists International we współpracy z The National Endowment for the Arts oraz the Andrew W. Mellon Foundation.
 • Koncert Kantorów: Złoty wiek – chasydzkie odrodzenie muzyki kantoralnej na Brooklynie: Jeremiah Lockwood (pianino, organy), kantor Yaakov Lemmer (śpiew), kantor Shimi Miller (śpiew), kantor Yoel Kohn (śpiew), Airis String Quartet: Aleksandra Czajor–Kowalska (I skrzypce), Grażyna Zubik (II skrzypce), Malwina Tkaczyk (altówka), Mateusz Mańka (wiolonczela). Projekt jest współfinansowany przez Mid Atlantic Arts USArtists International we współpracy z the National Endowment for the Arts oraz the Andrew W. Mellon Foundation. Koncert pod patronatem Taube Foundation for Jewish Life and Culture 
 • MALOX & friends: The great, the better and the best – take # 1: Maniucha Bikont: Eyal Talmudi (saksofon), Assaf Talmudi (klawisze), Roy Chen (perkusja), Maniucha Bikont (śpiew, tuba), Jakub Lewicki (tuba), Kacper Grzanka (trąbka), Maciej Prokopowicz (puzon) – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Get to Tango: Bester Quartet: Jarosław Bester (akordeon), Dawid Lubowicz (skrzypce), Ryszard Pałka (perkusja), Maciej Adamczak (kontrabas), Michał Bylica (trąbka), Jakub Gucik (wiolonczela) oraz Grażyna Auguścik (śpiew), Dorota Miśkiewicz (śpiew), Jorgos Skolias (śpiew). Koncert pod patronatem rodzin Berelson i Bajgelman – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • MALOX & friends: The great, the better and the best – take # 2: Frank London: Eyal Talmudi (saksofon), Assaf Talmudi (klawisze), Roy Chen (perkusja), Frank London (trąbka), Maniucha Bikont (śpiew, tuba), Jakub Lewicki (tuba), Kacper Grzanka (trąbka), Maciej Prokopowicz (puzon) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • OFF / FKŻ Studio 1 – audycja radiowa na żywo: Paulina Bisztyga. | OFF / FKŻ Studio 2Eta Hox, Martyna Masztalerz. OFF / FKŻ Studio 3 – Djset: Orion Orient. Współpraca: OFF Radio Kraków – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Living Under WaterTomasz Jurecki – DJ set na wernisażu – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Szabat: drugie śniadanie – DJ set: Wake Up – specjalnie dla 31. FKŻ.

 • Niguny z GalicjiIFF Trio: Frank London (trąbka), Ilya Schneyveys (akordeon, klawisze), Francesca Ter–Berg (wiolonczela) – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • MALOX & friends: The great, the better and the besttake # 3 Jeremiah Lockwood: Eyal Talmudi (saksofon), Assaf Talmudi (klawisze), Roy Chen (perkusja), Jeremiah Lockwood (gitara), Maniucha Bikont (śpiew, tuba), Kacper Grzanka (trąbka), Maciej Prokopowicz (puzon) – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Night session @ Alchemia: MALOX & Guests – trzy improwizowane jam sessions – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • KLASYKA W POŁUDNIE: Khazones Soul Party: Yoel Kohn (śpiew), Jeremiah Lockwood (gitara, klawisze) – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Upamiętnienie krakowskich Żydów – mini recital: Jarosław Bester (akordeon) – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Roya – Liraz & Ensemble: Liraz Charhi (śpiew), Daniel Ever Hadani (klawisze), Lia Sherman (skrzypce), Roy Chen (perkusja), Uri Brauner Kinrot (bas), Gilad Levin (gitara), Shirin Bibian (daf), Roza Ghassemi (tar), Elnaz Bayati (skrzypce), Yaron Sarel (realizacja dźwięku). Koncert dedykowany pamięci dr. Jana Kulczyka, pod patronatem Kulczyk Foundation.
 • Night session @ Alchemia: Frank London & Guests: Brandon Ross (gitara); IFF Klezmer Trio – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • An Endless DanceWojtek Blecharz – instalacja dźwiękowa – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • MAISEH. Have You Seen My Eyes?Christoph Rothmeier – instalacja dźwiękowa – specjalnie dla 31. FKŻ.

WARSZTATY, ZWIEDZANIA

 • Warsztat: Woda w Judaizmie – symboliczne i rytualne wymiaryMarta Eichelberger–Jankowska – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zwiedzanie: W zaułkach historiiRabin Boaz Pash – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zwiedzanie: Kazimierz: pomiędzy – Paulina Żelazko – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zwiedzanie: Kazimierz: in between – Paulina Żelazko – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zwiedzanie: Pодинна екскурсія | Rodzinny spacer. Вулицями краківського Казімєжа – Ulicami krakowskiego KazimierzaIrena Michałowicz – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zwiedzanie: Woda życiaAnna Kiesell – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zwiedzanie: Water of LifeAnna Kiesell – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zwiedzanie: Spacer do źródeł Festiwalu Kultury ŻydowskiejJanusz Makuch – specjalnie dla 31. FKŻ.

INNE WYDARZENIA

 • Mayim Chayim, czyli woda na młyn żydowskiej muzyki – audycja radiowa: Janusz Makuch. Współpraca: Radio Kraków – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Chroniąc pamięć – ceremonia honorująca Polaków ratujących dziedzictwo żydowskie. Współpraca: Fundusz Michaela Traisona dla Polski, Żydowskie Muzeum Galicja
 • Konferencja: Nowe realia żydowskiego dziedzictwa – konferencja z okazji 10–lecia portalu Jewish Heritage Europe. Współpraca: Żydowskie Muzeum Galicja, Fundacja Centrum Taubego na Rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego, Jewish Heritage Europe, partnerzy konferencji: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
 • Projekcja filmu: On a hajm – Bal shuwe (Bezdomni), reż. Aleksander Marten, 1939
 • Projekcja filmu: Domy życia – Beit haim, reż. Stanisław Janicki, 1987
 • Szabat: drugie śniadanie – menu: Cheder crew – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Zachor. Upamiętnienie krakowskich Żydów: Yosi Notkovitz, Janusz Makuch – specjalnie dla 31. FKŻ.

PRACOWNIA SENIORA

Cykl wydarzeń przygotowanych przez wolontariuszy FKŻ – The Macehrs

 • Der klang fun Aszkenaz / Dźwięki Aszkenazu – warsztaty pieśni Żydów ukraińskich: kantorka Svetlana Kundish – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Hazana – warsztaty kuchni zero wasteAnna Patrzałek, Banki Żywności – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Wokół kazimierskich legend. Warsztaty mezen – wschodniej sztuki rysunku symbolicznego: Lolita Igorivna Wrzeczynska – specjalnie dla 31. FKŻ.

SZTUKA

 • Wernisaż wystawy Living Under Water. A Jewish Exploration of Climate Change. Artyści: Dov Abramson, Andi Arnovitz, Lynne Avadenka, Meydad Eliyahu, Ken Goldman, Leora Wise; kuratorka: Andi Arnovitz. Współpraca: Beit Venezia. A Home for Jewish Culture i Mostowa Art Cafe
 • MAISEH. Program interwencji artystycznych w przestrzeni miejskiej. Artyści: Wojtek Blecharz, Hadassa Goldvicht, Cecylia Malik, Stefanie Oberhoff, Christoph Rothmeier, Kobi Vogman, Yuval Yairi. Kuratorzy: Curatorial Collective for Public Art (Berlin): Yael Sherill, Lianne Mol, Julia Kawka; HaMiffal (Jerozolima): Meydad Eliyahu; FKŻ (Kraków): Paweł Kowalewski. Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej i Goethe Institut Kraków – specjalnie dla 31. FKŻ.

WYDARZENIA W RAMACH PROJEKTU MAISEH

 • Spacer kuratorski: Meydad Eliyahu (2 zwiedzania) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spotkanie z artystą: Yuval Yairi – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Spacer kuratorski: Paweł Kowalewski (2 zwiedzania) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spotkanie z artystą: Wojtek Blecharz – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spacer kuratorski: Lianne Mol (2 zwiedzania) – specjalnie dla 31. FKŻ.
 • Spotkanie z artystą: Christoph Rothmeier – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spacer kuratorski: Julia Kawka (3 zwiedzania) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spotkanie z artystką: Paulina Witaszczyk – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spotkanie z artystą: Kobi Vogman – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spotkanie z artystką: Cecylia Malik – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spacer kuratorski: Yael Sherill (2 zwiedzania) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Spotkanie z artystką: Stefanie Oberhoff – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Performance Pigeon GirlStefanie Oberhoff (7 warsztatów) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Performance Pigeon GirlStefanie Oberhoff – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Performance Wezbranie / High WatersCecylia Malik(7 warsztatów) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Performance Wezbranie / High WatersCecylia Malik – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Things to Buy in KazimierzHadassa Goldvicht (10 listów online) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Touch-move RuleKobi Vogman (instalacja-kolaż współtworzona z udziałem publiczności) – specjalnie dla 31. FKŻ
 • Observation Point – Yuval Yairi (instalacja, rysunek) – specjalnie dla 31. FKŻ
Cecylia Malik: Wezbranie / High Waters - performance
Kobi Vogman - Touch Move Rule
Cecylia Malik: Wezbranie / High Waters - warsztaty
Stefanie Oberhoff - Pigeon Girl - warsztaty
Hadassa Goldvicht - Things to Buy in Kazimierz
Cecylia Malik: Wezbranie / High Waters - performance
Christoff Rothmeyer - Have You Seen My Eyes?
Wojtek Blecharz - An Endless Dance
Yuval Yairi - Observation Point
Stafenie Oberhoff - Pigeon Girl - performance
Stafenie Oberhoff - Pigeon Girl - performance
Stafenie Oberhoff - Pigeon Girl - performance

Pełna lista wydarzeń, obejmująca program główny i wydarzenia towarzyszące jest tutaj.

Szczegóły i materiały dotyczące projektu Maiseh znajdziesz pod tym linkiem