Skopiuj link

31. Festiwal Kultury Żydowskiej Wizytówką Małopolski

Od wielu już lat Festiwal Kultury Żydowskiej promuje Małopolskę – podobnie jest też w tym roku. FKŻ został zaproszony do projektu „Wizytówki Małopolski” wraz z innymi wydarzeniami, które promują region, wzmacniają poczucie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców województwa oraz budują silną markę „Małopolska”.

Wszystkie wydarzenia zaproszone do projektu pokażą bogactwo kulturowe Małopolski, jej różnorodność, przywiązanie do tradycji, którą przekuwają w nowoczesny styl życia. Festiwal Kultury Żydowskiej pokazuje kulturę żydowską, która przez stulecia miała ogromny wpływ na życie w naszym regionie.

To tutaj powstały wielkie chasydzkie dynastie, to tutaj aktywni byli żydowscy reformatorzy – wszyscy oni wspólnie ze swoimi polskimi sąsiadami budowali to, co dzisiaj nazywamy naszym małopolskim dziedzictwem kulturowym.

Będąc Wizytówką Małopolski, FKŻ nie tylko promuje region w Polsce i za granicą, ale też kontynuuje jej wielokulturową tradycję, która stała się jednym z czynników wyróżniających ją spośród innych regionów naszego kraju.

 

 

Szanowni Państwo!

Małopolska to miejsce, w którym tradycja współgra z nowoczesnością. Miejsce, które wyróżnia bogata kultura, a także otwartość, gościnność i niesamowita energia. To, między innymi, dzięki nim doceniany jest wielki potencjał naszego regionu. Wierzymy, że spójne i kreatywne działania promocyjne są dziś kluczem do budowania w świadomości mieszkańców regionu, turystów, jak i naszych partnerów przekonania, że Małopolska oferuje zawsze to, co ma najcenniejszego. 

Nasz projekt pod nazwą „Wizytówki Małopolski” ma na celu wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej wśród mieszkańców oraz budowanie silnej marki Małopolska poprzez wizerunkową obecność Województwa Małopolskiego, jako partnera największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń.

Jednym z nich jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Z lokalnego wydarzenia prezentującego kulturę Żydów z Galicji, Festiwal stał się nie tylko najbardziej rozpoznawalnym i kojarzonym z Krakowem, ale też najważniejszym Festiwalem prezentującym kulturę żydowską w Europie. Mocno osadzony w kilkusetletniej wielokulturowej tradycji Małopolski, Festiwal Kultury Żydowskiej prezentuje też współczesną i nowoczesną kulturę tworzoną przez Żydów na całym świecie, przyciągając każdego roku dziesiątki tysięcy gości z Polski i zagranicy na krakowski Kazimierz.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pomiędzy 24 czerwca i 3 lipca, a jej głównym punktem odniesienia będzie woda – jej rytualne i religijne funkcje oraz znaczenia i symbolika, a z drugiej strony – jej bardzo praktyczne zastosowania, jak też kwestie klimatyczne.

Serdecznie zapraszam do Małopolski i życzę wielu wrażeń podczas 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej. 

Witold Kozłowski
Marszałek Województwa Małopolskiego

 

 

Jednym z naturalnych bogactw Małopolski jest woda, która jest tematem tegorocznej edycji FKŻ. Na stronie Województwa Małopolskiego możecie pobrać dwie publikacje przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego: magazyn Woda to skarb oraz mapę dziko występujących w Małopolsce wód mineralnych i leczniczych, która może być bardzo przydatna podczas wędrówek przez nasz region.