Skopiuj link

Press room

KONTAKT DLA MEDIÓW
Robert Gądek, e-mail: robert@jewishfestival.pl

31. FEESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ | WODA | press info

Tegoroczna edycja FKŻ odbędzie się pomiędzy 24 czerwca i 3 lipca 2022 roku na krakowskim Kazimierzu.

Będzie to trzecia edycja FKŻ poświęcona żywiołom: dwie poprzednie dedykowane były ziemi (2019) oraz ogniowi (2021), który był też głównym tematem Prologu 30. FKŻ w roku 2020. W tym roku głównym punktem odniesienia FKŻ będzie woda – jej rytualne i religijne funkcje i znaczenia, symbolika,  a z drugiej strony – jej bardzo praktyczne zastosowania, jak też kwestie klimatyczne. 

Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ, który postawimy na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych : od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJskich, czy też koncertów. Tegoroczne festiwalowe wykłady można podzielić na dwie serie: jedna, mówiąca o wodzie (m.in. Konstanty Gebert, Małgorzata Lebda, Ifor Duncan, rabin Boaz Pash, Janusz Makuch), i drugie – odnoszące się do antysemityzmu i antysyjonizmu (Yosi Klein Halevi, Stanisław Krajewski, prof. Jan Hartman): odnosząc się do oczyszczającej zdolności wody zastanowimy się, czy istnieje szansa na naprawę stosunku świata do Żydów i Izraela. Namiot FKŻ będzie również gościł Pracownię Seniora, czyli serię wydarzeń przygotowywanych przez naszych wolontariuszy oraz realizowany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym Program Literacki (m.in. Anna Bikont, prof. Gotz Aly, Igor Jarek, Elżbieta Łapczyńska, Łukasz Barys, Olga Drenda). Niezwykły będzie też wieczór z legendarnym Stanisławem Janickim, który wprowadzi Państwa do dwóch filmów w jidysz.

Dwa duże cykle wydarzeń przygotowujemy w tym roku z naszymi nowymi partnerami: wystawa i spotkania Living Under Water, przygotowane wspólnie z Beit Venezia. A home for Jewish Culture oraz serię dyskusji i warsztatów Future of Memory kuratorowanych przez Maxa Czollka w ramach Coalition for Pluralistic Public Discourse, dotyczących tego, jak pamięć historyczna wpływa na nasze postrzeganie teraźniejszości i przyszłości.

Po sukcesie ubiegłorocznego projektu Kumzits, w tym roku zapraszamy na jego kontynuację. W tym roku siedem interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza pod tytułem Maiseh, oprócz zagranicznych artystów przygotują również polscy artyści – Cecylia Malik i Wojciech Blecharz. Tytuł tegorocznego projektu w jidysz oznacza opowieść i właśnie opowieści i legendy o Kazimierzu (choć nie tylko) stały się inspiracją dla zaproszonych do projektu artystów pracujących bardzo różnymi metodami.

Muzyka to znany na świecie znak jakości naszego festiwalu – w tym roku na FKŻ zaprosiliśmy Franka Londona z jego projektem Ghetto Songs, w którym wystąpi m.in. znana z ubiegłorocznego Koncertu Kantorek  Sveta Kundish; znanego już ze scen FKŻ Jeremiah Lockwooda, który przygotował tegoroczny Koncert Kantorów, z udziałem kantorów: Yaakova Lemmera, Shimiego Millera, Yoela Kohna oraz polskiego Kwartetu Smyczkowego Airis.  W synagodze Tempel wystąpi również Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem  – w projekcie Get To Tango z muzyką Bajgelmana. Ostatni z serii koncertów w synagodze to niezwykły pod wieloma względami koncert zatytułowany Roya, który wykona ceniona izraelska artystka o perskich korzeniach – Liraz. Izraelski Malox, czyli zespół Assafa i Eyala Talmudi wraz z Maniuchą Bikont zagrają serię koncertów, podczas których nagrana zostanie ich pierwsza wspólna płyta. Wracają też słynne night sessions w Alchemii, których uczestnikami będą festiwalowi muzycy i ich goście.

Natomiast tegoroczny koncert z serii Klasyka w Południe zagra kwartet smyczkowy muzyków z Ukrainy. Nie będzie to jedyne ukraińskie wydarzenie na 31. FKŻ – przygotowaliśmy również zwiedzanie Kazimierza w języku ukraińskim, warsztaty żydowskich pieśni z Ukrainy oraz warsztaty malowania popularną w Ukrainie techniką mezen.

Ponadto w programie 31. FKŻ zwiedzania, audycje radiowe na żywo, sety DJskie, ceremonie, warsztaty, śniadania szabatowe i inne.

Łącznie odbędzie się ponad 80 wydarzeń. Zdecydowana większość z nich będzie transmitowana na żywo na specjalnie tworzonej w tym celu platformie streamingowej (31.jewishfestival.pl), którą udostępnimy tuż przed festiwalem. 

Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, program towarzyszący festiwalowi przygotują nasi partnerzy: Żydowskie Muzeum Galicja oraz JCC Kraków.

Wszystkie wydarzenia w Namiocie FKŻ będą dostępne bezpłatnie – podobnie jak transmisje wydarzeń na żywo w internecie. Bilety na koncerty odbywające się poza Namiotem dostępne są na stronie jewishfestival.pl oraz 31.jewishfestival.pl Bilety na wydarzenia organizowane przez partnerów są dostępne wyłącznie u partnerów.


AKREDYTACJE NA 31. FKŻ

Aby otrzymać bezpłatną akredytację na 31. FKŻ, prosimy o wypełnienie i odesłanie na adres robert@jewishfestival.pl (temat: akredytacja 31. FKŻ) zamieszczonego poniżej formularza.

Akredytacje będzie można odebrać w biurze FKŻ przy ulicy Józefa 36 w piątek, 24 czerwca 2022 roku

W razie jakichkolwiek pytań bardzo proszę o kontakt: robert@jewishfestival.pl

FORMULARZ AKREDYTACJI 31. FKŻ

REGULAMIN AKREDYTACJI FKŻ


31. FKŻ | LINKI I MATERIAŁY DO POBRANIA

ZDJĘCIA I OPISY WYDARZEŃ 31. FKŻ

MUZYKA 31. FKŻ (pliki mp3)

PLAKAT 31. FKŻ (Studio Otwarte)

PRESS INFO (krótkie)

MATERIAŁY GRAFICZNE (banery, video)


POZOSTAŁE MATERIAŁY

Logotyp FKŻ ostał zaprojektowany przez Studio Otwarte | logopack FKŻ

Zdjęcia z poszczególnych edycji są dostępne na Flickr. Są one do wykorzystania nieodpłatnie w celach niekomercyjnych, pod warunkiem podpisania ich nazwą wydarzenia / festiwalu oraz nazwiskiem autora (jest umieszczone w nazwie plików). Komercyjne użycie zdjęć lub wykorzystanie w celach nie związanych bezpośrednio z FKŻ, wymaga zgody SFKŻ oraz autora – w tym celu prosimy o kontakt | zdjęcia FKŻ

Filmy o FKŻ i klipy z koncertów oraz pełne koncerty są dostępne na kanale FKŻ na You Tube oraz Vimeo. Dysponujemy materiałami video wysokiej rozdzielczości z niektórych koncertów – w celu ich otrzymania oraz aby omówić warunki wykorzystania, prosimy o kontakt | kanał FKŻ na YouTubekanał FKŻ na Vimeo

Plakaty FKŻ są od 2013 roku są projektowane przez Studio Otwarte, wcześniej plakaty każdej edycji projektowane były przez różnych artystów, m.in. Ryszarda Horowitza, Rafał Olbiński, Hakobo, Janusz Dudziński, Piotr Kunce, Witold Siemaszkiewicz, Oded Ezer i inni | plakaty FKŻ